Arestați pentru contrabandă după ce nu au scăpat de urma polițiștilor nici după ce au abandonat mașina plină cu țigări



Arestați pentru contrabandă după ce nu au scăpat de urma polițiștilor nici după ce au abandonat mașina plină cu țigări
Arestați pentru contrabandă după ce nu au scăpat de urma polițiștilor nici după ce au abandonat mașina plină cu țigări

Doi bărbați din județul Neamț, care transportau o mare cantitate de țigări de contrabandă și au fost prinși de polițiștii rutieri după o urmărire pe șoseaua de centură a Sucevei, urmărire începută la volan și continuată pedestru, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile de magistrații de la Judecătoria Suceava, în urma propunerii înaintate de Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava.
Este vorba de cei doi prinși luni seară după o acțiune de urmărire spectaculoasă, în care au fost angrenate două echipaje de la Biroul Rutier Suceava.
Luni seară, în jurul orei 19.30, un echipaj de la Biroul Rutier Suceava
a efectuat semnalul regulamentar de oprire unui autoturism pe șoseaua de centură a municipiului Suceava, dar șoferul nu a oprit.
Cu ajutorul unui al doilea echipaj de Poliție Rutieră, care era în celălalt capăt al variantei ocolitoare, s-a reușit blocarea autoturismului suspect.
Cei doi contrabandiști au încercat să scape cu fuga pe jos și au abandonat mașina.
Polițiștii erau însă deja pregătiți și pentru acest scenariu. Fugarii au fost urmăriți și imobilizați în scurt timp.
În autoturism au fost inventariate peste 11.500 pachete de țigări, una din cele mai mari capturi din ultima perioadă ale polițiștilor rutieri.
Având în vedere cantitatea de țigări și modul de operare, polițiștii, sub coordonarea unui procuror, i-au reținut pentru 24 de ore pe cei doi.
Prin decizia Judecătoriei Suceava din 4 iulie, Andrei Gherghel și Oleg Vicliuc au fost ulterior arestați preventiv pentru 30 de zile.
Mandatul a fost contestat de cei doi inculpați la Tribunalul Suceava.



Recomandări

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu
O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României