Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9751 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5879 lei

Tenismenii suceveni s-au evidențiat la Cupa Select

Luni, 3 Iulie 2023 (20:32:45)de

Complexul Sportiv „Unirea” a găzduit o nouă competiție de tenis pentru amatori din cadrul Circuitului Național „Sportya”, la care au participat sportivi din Suceava și din județele învecinate.

Pentru o triere echilibrată a participanţilor, turneul a fost structurat de către organizatori pe niveluri de valoare. Astfel, tabloul de concurs de la nivelul 5 a fost disponibil tenismenilor începători, în timp ce nivelurile 6 și 7 s-au adresat practicanţilor acestui sport din ce în ce mai avansaţi.

Competiția intitulată Cupa Select a avut în program și un concurs de dublu de nivelul 6.

Astfel, turneul de simplu de la nivelul 5 s-a încheiat cu victoria suceveanului Tiberiu Nichifor, care a trecut în finală de rădăuțeanca Lavinia Pricob.

La nivelul 6, câștig de cauză a avut venerabilul Constantin Bălan, care l-a învins în meciul decisiv pentru titlu pe mai tânărul Alin Leuciuc. Un parcurs bun au mai reușit Bogdan Grosu și Alex Huțu, care s-au oprit în semifinale.

În ceea ce privește concursul de la nivelul 7, a fost dominat de Mihai Tipu. Pe locul secund s-a clasat tot un sucevean, Alex Straton, podiumul fiind completat de localnicul Adrian Toma și de botoșăneanul Andrei Zaharie.

La dublu cei mai în formă s-au dovedit a fi experimentații Constantin Bălan (Gălănești) și Nicolai Iliuț (Rădăuți), care au dispus în finală de perechea Costel Chelariu / Cristi Roman după un meci foarte echilibrat, în care au reușit să revină de la 2-6 în super tie break. Pe poziția a treia s-au clasat cuplurile Mihai Ududec / Dorin Goian și Mircea Ovadiuc / Vasile Ungureanu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Tenismenii suceveni s-au evidențiat la Cupa Select.
 Vizualizări articol: 1143 |