joi, 27 apr 2023 - Anul XXVIII, nr. 96 (8320)

Daniel Stanciuc n-a putut împiedica înfrângerea României în fața Austriei

Joi, 27 Aprilie 2023 (18:03:57)de

Echipa națională de handbal masculin a României, cu „universitarul” Daniel Stanciuc în echipă, a fost învinsă de Austria cu 30-35 (17-19) în preliminariile Campionatului European din 2024. La doar 19 ani, Daniel Stanciuc a confirmat însă că merită să se afle printre "tricolorii" mari, lucru remarcat și de comentatorii partidei.

Coordonatorul de joc legitimat la Clubul Sportiv Universitar din Suceava a început bine meciul desfășurat în sala „Dinamo”, din Capitală. La primul atac al „tricolorilor” Stanciuc a obținut o aruncare de la 7 metri, iar în următorul sfert de oră a dinamizat jocul selecționatei antrenate de Xavi Pascual. Handbalistul în vârstă de 19 ani a făcut în multe momente și faza de apărare, ca intermediar dreapta.

Chemat pe bancă în minutul 15, la scorul de 11-8 pentru România, Daniel Stanciuc a mai revenit pe teren la ultimul atac din prima repriză și în minutul 55, când soarta partidei era deja pecetluită. În puținul timp rămas la dispoziție, handbalistul sucevean a reușit totuși să înscrie două goluri și să obțină o eliminare de două minute în tabăra adversă.

În ultimul meci din preliminarii, România va înfrunta Ucraina, duminică, de la ora 19:00, la Gummersbach, în Germania. În tur „tricolorii” s-au impus cu 34-26. În cazul unei victorii, reprezentativa țării noastre ar fi matematic calificată la Europenele de anul viitor.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Daniel Stanciuc n-a putut împiedica înfrângerea României în fața Austriei.
 Vizualizări articol: 526 |