TOYOTA - Programul Rabla 2020
TOYOTA - Programul Rabla 2020
TOYOTA - Programul Rabla 2020
 
marţi, 12 nov 2019 - Anul XXIV, nr. 265 (7266)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,8595 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,1198 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Shopping City Suceava
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Câştigătorii Festivalului-concurs internațional de folclor „Cântecele Neamului”

Marţi, 12 Noiembrie 2019 (14:12:54)

Festivalul-concurs internațional de folclor „Cântecele Neamului”,manifestare organizată de Consiliul Județean Suceava, Centrul Cultural „Bucovina” -prin Școala de Arte „Ion Irimescu” Suceava, a desemnat laureații celei de-a XII-a ediții, care s-a desfășurat în zilele de 28 - 30 octombrie a.c.

Juriul constituit din, personalităţi în domeniu din ţară şi străinătate,  dr. etnomuzicolog Roxana – Daniela  GIBESCU – reprezentant al Casa de Discuri Electrecord București - președinte,  conf. univ. dr. Liviana Crinuța POPESCU – Facultatea de pedagogie – Muzicologie, din cadru Universității „Spiru Haret” București, etnomuzicolog Violeta – Ioana IANCULESCU, realizator emisiuni de folclor la Radio România - Actualități,  etnomuzicolog Vasile POHOAȚĂ – realizator de emisiuni  de folclor la Radio – Tv Iași; Vasile - Sorin FILIP, managerul Centrului Cultural „Bucovina”, Petrică ȘOVĂIALĂ- director Școala de Arte Galați și Mihai BOBEICA director Școala de Arte din Străjeni – Republica Moldova, membri, a evaluat prestația celor 31 de concurenți (19 soliști vocali și 12 soliști instrumentiști din România, Republica Moldova ) și a decis acordarea următoarele premii:

Marele Premiu (secțiunea Soliști vocali)– Silvia MLEȘNIȚĂ (Suceava – prof, Alexandra Elena DUMBRAVĂ), Premiul I (secțiunea Soliști vocali) – CHICHIRIȚĂ Cristina Nicoleta (Suceava – prof. Maria MACOVEI)și MĂCINICĂ Rareș- Bogdan(Tg. Mureș),  Premiul I (secțiunea Soliști instrumentiști) CIORICI Mădălina - vioară (Rep. Moldova) și GRĂDINARIU Raluca acordeon( Botoșani)), Premiul II (secțiunea Soliști vocali) CSYCHY Maria (Reșița) și ȘANDRU Ioana- Iuliana (Tg. Jiu), Premiul II (secțiunea Soliști instrumentiști),– CARAIVAN Florin Cristian - acordeon(Brăila) și CIOBANU Robert Daniel - nai(Tg. Jiu),– Premiul III (secțiunea Soliști vocali) HAJA Diana- Dorina (Cluj) și ȘUTH Bianca - Silvia (Satu - Mare)– Premiul III (secțiunea Soliști instrumentiști) SAUCIUC Robert -clarinet (Suceava) și ȘCHIOPU Marian - vioară(Pitești), - Mențiune (secțiunea Soliști vocali) – COVACI Raluca – Liuță (Baia Mare), TODIRIȘCĂ Sabina Florentina (Botoșani) și OPINCARIU Elena Beatrice (Bacău), Mențiune (secțiunea Soliști instrumentiști) – RADU Ilie (Republica Moldova), LINCĂ Vasile Ionuț (Tg. Mureș ) și STAN Bogdan Florin – saxofon (Cluj), Premiul special MARDARI Andreea Elena(Piatra Neamț), GIREL Andrei Nicolae (Constanța), LĂCĂTUȘ Ana- Maria (Focșani),  CĂLIN Casian Ionuț – vioară (Satu Mare) și BONDAR Adrian Gabriel – trompetă (Suceava)

Scopul acestui proiect cultural  îl constituie formarea cadrului necesar lansării profesionale a tinerilor solişti vocali şi instrumentişti, elevi ai Şcolilor Populare de Arte din ţară şi din ţările în care comunităţile româneşti păstrează tradiţiile folclorice naţionale.

Prezentatorii Festivalului – concurs au fost profesorii de canto Alexandra Elena DUMBRAVĂ și Cristian Benedict MUNTEANU IACOB.

În seara galei după festivitatea de premiere, a avut loc un spectacol folcloric susținut de Ansamblul folcloric „Bucovina” al Școlii de Arte „Ion Irimescu” , dirijor prof. Petre OLOIERU, cu următorii invitați: Andrei Mironescu – Vioară (laureatul de anul trecut), Andreea CHISĂLIȚĂ, Andrei IFTIMIE (și ei foști laureați), urmați de Ancuța CORLĂȚEANU și Călin Constantin BRĂTEANU (foști absolvenții ai școlii), Anca Branea – solistă la Ansamblul Târgu Mureș, Pamfil ROATĂ, Ion DRĂGAN și Ileana Matus, dansatorii Ansamblului folcloric ”Bucovina”, coregraf prof. Alina Roxana LEONTE, director Ion BĂIȚAN, manager CCB Vasile- Sorin FILIP.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Câştigătorii Festivalului-concurs internațional de folclor „Cântecele Neamului”.
 Vizualizări articol: 864 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Câştigătorii Festivalului-concurs internațional de folclor „Cântecele Neamului”0.05

Facos Suceava
Iulius Mall Suceava
MedClinic
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Mirela Adomnicăi la Consiliul Județean
Dan Nichiforel pentru Președinte Consiliul Județean Suceava
Toyota - Programul Rabla 2020
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Alte titluri din Ultima ora local

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Elia Studio - Salon de infrumusetare
Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei