luni, 12 dec 2011 - Anul XVI, nr. 293 (4891)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Steaua şi CFR Cluj au remizat

Formaţia Steaua a remizat, sâmbătă, scor 1-1 (0-1), cu echipa CFR Cluj, într-un meci disputat pe Arena Naţională, în cadrul etapei a XVII-a a Ligii I, în care oaspeţii au condus până în minutul 75 şi avut doi jucători eliminaţi, spre finalul jocului.

CFR Cluj a deschis scorul, în minutul '15, prin Kapetanos, iar Steaua a egalat prin Mihai Costea '75.

0-1: Centrare Sougou de pe partea dreaptă, iar Kapetanos înscrie cu o lovitură cu capul de la 6 metri, la colţul lung;

1-1: Centrare Emeghara de pe partea dreaptă, Mihai Costea reia din vole de la 15 metri, tot la colţul lung.

CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică, în minutul 85, când au fost eliminaţi Mureşan şi Weldon.

La meci au asistat aproximativ 35.000 de spectatori, între care şi 100 de fani clujeni.

Suporterii au afişat două bannere adresate fotbalistului stelist Raul Rusescu: "Respect Raul", "Mulţumim Raul".

În prima repriză, Steaua a avut trei bare: Prepeliţă '9, '45+1, Rusescu '34.

Fostul fotbalist al Stelei, Pantelis Kapetanos, a fost huiduit de public la fiecare atingere a mingii.

În minutul 9, la peluza opusă faţă de cea în care a stat galeria Stelei a avut loc un conflict între doi fani stelişti. Cei doi au fost scoşi din stadion, urmând să fie sancţionaţi de Jandarmerie.

Universitatea Cluj - FC Vaslui, scor 0-1

Echipa FC Vaslui a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Universitatea Cluj.

Golul a fost marcat, în minutul 85, de Adailton, care înscrie cu capul din mijlocul careului, după o fază de contraatac realizată de patru jucători de la Vaslui.

La meciul disputat pe Cluj Arena au asistat aproximativ 6.000 de spectatori.

Finanţatorul clubului clujean, Florian Walter, nu a fost prezent la meci pentru a treia oară consecutiv.

Universitatea Cluj a organizat cu această ocazie o tombolă, la care au participat spectatorii prezenţi pe Cluj Arena, unul dintre aceştia câştigând o vacanţă pentru două persoane la Viena, de Crăciun.

Sportul Studenţesc - Petrolul Ploieşti, scor 1-1

Formaţia Sportul Studenţesc a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul susţinut, ieri, pe teren propriu, în compania echipei Petrolul Ploieşti, în etapa a XVII-a a Ligii I.

Pentru Sportul a marcat Dobre '54, iar pentru Petrolul a înscris Komazek '48.

În minutul 48, Florentin Dumitru a executat un corner de pe stânga, iar Komazek a reluat cu capul din interiorul careului mic la colţul scurt.

Sportul a egalat în minutul 54, când Lazăr a şutat în tranversală, balonul a ajuns la trei metri de poartă, de unde Dobre a reluat cu capul.

La meci au asistat 800 de spectatori, din care 400 de fani ploieşteni.

La golul egalizator, Valeriu Răchită i-a reproşat asistentului Miclos Nagy că a fost ofsaid la Valentin Lazăr: "A fost ofsaid, dar lasă, nu-i nicio problemă", i-a spus Răchită lui Nagy, totul petrecându-se după ce antrenorul ploieştenilor a primit un sms.

CS Mioveni - Voinţa Sibiu, scor 1-2

Formaţia CS Mioveni a fost învinsă, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), de echipa Voinţa Sibiu.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Tătar '31 şi Dâlbea '62. Pentru CS Mioveni a înscris Vasile Gheorghe, în minutul 72, din penalti.

0-1: Tătar a deschis scorul cu o reluare din 6 metri, cu poarta goală, după o pasă de la Nicola;

0-2: Dâlbea a înscris al doilea gol al oaspeţilor, cu un şut de la 25 de metri aproape de vinclu, din poziţie centrală;

1-2: Vasile Gheorghe a stabilit scorul final, dintr-un penalti acordat pentru un fault în careu asupra lui Claudiu Ionescu.

La meci au asistat aproximativ 1.000 de spectatori.

În minutul 90, după o fază la care Enache a împins un jucător advers şi centralul Sebastian Colţescu se pregătea să îi acorde cartonaşul galben fotbalistului echipei gazdă, jucătorii şi staful CS Mioveni au protestat, având loc o îmbrânceală generală în dreptul băncii de rezerve. Ca urmare a acestei faze, a primit cartonaş galben şi Săndulescu, rezervă la CS Mioveni.

FCM Târgu Mureş - FC Braşov, scor 0-0

Echipa FCM Târgu Mureş a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, vineri, pe teren propriu, în faţa formaţiei FC Braşov.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua şi CFR Cluj au remizat.
 Vizualizări articol: 1451 |