luni, 25 iul 2011 - Anul XVI, nr. 173 (4771)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9751 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5879 lei

Steaua, debut şchiop de campionat

Echipa Steaua Bucureşti a debutat cu o remiză în noul sezon al Ligii I, "roş-albaştrii" terminând la egalitate, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1 (1-0), cu formaţia Voinţa Sibiu, nou-promovată pe prima scenă.

Steliştii au deschis scorul prin Tatu, în minutul 36, gazdele reuşind egalarea prin Neguţ, în minutul 88.

0-1: Martinovici a centrat de pe partea dreaptă şi Tatu a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri.

1-1: Bunea a centrat din partea dreaptă, Antohi a reluat balonul cu capul în bară, acesta a revenit în careu şi Neguţ a egalat cu o lovitură de cap din 6 metri.

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Roni Levi, a declarat că deocamdată formaţia sa atât poate, precizând că mai are nevoie de 3-4 jucători, informează www.prosport.ro.

"Prima repriză a fost bună, dar deocamdată atât putem. Eu sper să vină încă 3-4 jucători, care pot aduce calitate echipei. Sunt extrem de dezamăgit. E foarte greu când eşti egalat pe final. Trebuie să fim sus şi pentru asta avem nevoie de jucători. Gigi Becali e patronul echipei şi dacă vrea să vorbească, vorbeşte. Eu nu pot să-l controlez sau să-i spun ce să facă. Poate spune ce vrea", a afirmat Levi.

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, sâmbătă, într-o emisiune televizată, că este supărat pe mijlocaşul Mihai Răduţ şi a apreciat că antrenorul Roni Levi a greşit când l-a introdus pe acesta în teren.

"Golul primit de noi e golul lui Răduţ. A scăpat singur acolo şi a dat pasă la adversar. Probabil şi greşeala lui Roni Levi, care l-a băgat pe Răduţ când aveam 1-0. Supărarea mea e numai pe Răduţ, asta e", a spus Becali la Gsp TV.

La un alt post de televiziune, Becali a afirmat că Steaua trebuia să conducă la două-trei goluri diferenţă la pauză. "Am avut ocazii clare. Şi în prima repriză, şi în a doua. Dacă era 2-0, 3-0 la pauză, cum trebuia să fie, mai comenta cineva ceva? Nu putem compara meciul cu Oţelul cu meciul ăsta. Azi am jucat cu Voinţa Sibiu, nu cu campioana", a precizat Becali la Digi Sport.

Dinamo, victorie la limită

Formaţia Dinamo Bucureşti a debutat cu o victorie în sezonul 2011/2012 al Ligii I, după ce s-a impus, vineri, la Ploieşti, cu scorul de 1-0 (1-0), în faţa echipei FCM Târgu Mureş, unicul gol al meciului fiind marcat de Marius Niculae, în minutul 12.

Niculae înscrisese şi în minutul 5, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Din minutul 86, FCM Târgu Mureş a evoluat cu un jucător mai puţin, Szilagyi fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe.

La meci au asistat circa 3500 de spectatori, din care aproximativ 50 de fani ai ardelenilor şi 1000 de suporteri dinamovişti.

După gol, fanii dinamovişti au aruncat două fumigene în teren, a doua fiind aproape să-l lovească pe observatorul partidei, Romeo Pascu. Meciul a fost întrerupt, fiind nevoie de intervenţia căpitanului dinamovist Ionel Dănciulescu pentru calmarea fanilor. Abia în minutul 22, după intervenţia lui Romeo Pascu, s-au deschis alte două sectoare la tribuna II.

Dinamo a jucat la Ploieşti deoarece clubul din Şoseaua Ştefan cel Mare a fost sancţionat cu "penalitate sportivă de 20.000 lei şi interzicerea dreptului de organizare a jocurilor pe teren propriu pentru un joc", după incidentele provocate de suporterii dinamovisti la finala Cupei României, la ultimul meci oficial al sezonului trecut.

Rapidul a dezbinat Vasluiul

Formaţia Rapid a debutat cu victorie în sezonul 2011/2012 al Ligii I, după ce s-a impus, vineri, pe stadionul din Regie, în faţa echipei FC Vaslui, scor 3-0 (2-0), la primul meci oficial de la revenirea pe banca giuleştenilor a tehnicianului Răzvan Lucescu.

În minutul 8, Deac a deschis scorul cu un şut la colţul lung, profitând de o respingere greşită a unui fundaş al echipei moldave.

În minutul 12, FC Vaslui a marcat prin Raul Costin de la aproximativ 20 de metri, dar arbitrul Ovidiu Haţegan a anulat reuşita pe motiv de ofsaid. În pauza meciului, acţionarul rapidist George Copos şi preşedintele vasluian, Constantin Zotta, au urmărit reluarea fazei în carul televiziunii care a transmis meciul.

Scorul a fost majorat în minutul 33 de Romeo Surdu, care a înscris de la circa trei metri în urma unei lovituri libere executate de Apostol.

Din minutul 68, FC Vaslui a evoluat cu un jucător mai puţin, Milanov fiind eliminat deoarece l-a călcat pe Bozovici, aflat la pământ în urma unui fault.

În minutul 87, Ovidiu Herea a stabilit scorul final care a marcat de la aproximativ opt metri, după o pasă de la Deac.

Acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos, şi patronul FC Vaslui, Adrian Porumboiu, au fost prezenţi la meci, în prima repriză stând la tribuna zero, iar în partea secundă s-au mutat la tribuna 1. În timpul primei reprize, cei doi finanţatori s-au tachinat reciproc pe tema arbitrajului, Porumboiu reproşându-i asistentului Cristian Nica mai multe faze, iar Copos solicitând în glumă ca federaţia să se sesizeze, ştiind că în rândul din spate se afla preşedintele CCA, Vasile Avram.

FC Rapid a jucat pe stadionul formaţiei Sportul Studenţesc după ce Clubul Sportiv Rapid a reziliat contractul privind folosirea arenei din Giuleşti din cauza datoriilor pe care clubul de fotbal le are către proprietarul bazei.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, debut şchiop de campionat.
 Vizualizări articol: 488 |