luni, 24 mai 2010 - Anul XV, nr. 119 (4410)

Campioana României, CFR Cluj, a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 4-2 (1-1), formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ, în primul meci al etapei a XXXIV-a, ultima a Ligii I.

Golurile învingătorilor au fost marcate de E. Dică '40, Y. Kone '56, Peralta '62 şi Nei '90+1, în timp ce pentru gazde au înscris Vasilache '19 şi Onciu '48.

Ceahlăul a deschis scorul în minutul 19, atunci când Vasilache a executat o lovitură liberă, mingea a fost deviată de zid şi l-a păcălit pe portarul Peskovici.

CFR a restabilit egalitatea prin Emil Dică în minutul 40, mijlocaşul clujean pătrunzând în viteză în careu şi înscriind cu un şut la colţul lung.

Nemţenii au revenit în avantaj în minutul 48, atunci când Onciu l-a învins pe Peskovici cu un şut de la 14 metri la colţul lung.

În minutul 56, Yssouf Kone a preluat în careu, a pivotat şi a înscris cu un şut de la 10 metri.

CFR a trecut în avantaj, în minutul 62, prin Peralta, care a reluat în plasă un balon respins de Villadsen după un şut al lui Nicolae Dică.

În minutul 90+1, Nei a fost lansat în adâncime, a pătruns în care şi a înscris cu un şut plasat.

Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi, scor 3-0

Formaţia Universitatea Craiova şi-a asigurat, sâmbătă, prezenţa în sezonul viitor al Ligii I, în urma victoriei obţinute pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), în faţa echipei Oţelul Galaţi.

Golurile au fost marcate de Iliev '14, Prepeliţă '50 şi Bărboianu '90+2.

1-0: Iliev a reluat în plasă, de la aproximativ şase metri, un balon deviat de Valerică Găman, în urma unei lovituri libere de pe partea stângă.

2-0: Prepeliţă a înscris nemarcat, de la aproximativ cinci-şase metri, după o lovitură de colţ.

3-0: Bărboianu a stabilit scorul final al partidei cu un şut pe jos, la colţul lung al porţii lui Grahovaci, de la aproximativ 12-13 metri.

La partidă au asistat aproximativ 7000 de spectatori, printre care şi fostul selecţioner Victor Piţurcă şi antrenorul echipei de tineret, Emil Săndoi.

Steaua învinge Internaţional, scor 2-0, şi ocupă locul al patrulea la sfârşitul sezonului

Steaua a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Internaţional Curtea de Argeş, în ultima etapă a Ligii I, rezultat cu care formaţia "roş-albastră" a ocupat poziţia a patra în clasamentul Ligii I.

Golurile steliştilor au fost marcate de Bogdan Stancu, în minutul 21, şi Romeo Surdu, în minutul 51.

Bogdan Stancu a deschis scorul pentru Steaua în minutul 21 al meciului după o lovitură liberă de la aproximativ 28 de metri. Şutul său, uşor deviat de zidul gazdelor, nu a putut fi respins de portarul gazdelor, Arcaba.

În minutul 51, Romeo Surdu a majorat diferenţa pe tabela de marcaj. Atacantul stelist a reluat din 6 metri o centrare a mijlocaşului armean Arman Karamyan.

Internaţional Curtea de Argeş a beneficiat de o lovitură de pedeapsă în minutul 76, după un fault al portarului Tătăruşanu asupra lui Stoianov, însă acelaşi jucător a ratat penaltiul obţinut.

Fundaşul stelist Jivko Jelev a părăsit terenul în minutul 18 după ce s-a autoaccidentat când a respins, din şpagat, o centrare a gazedelor.

Partida a fost urmărită de aproximativ 4.000 de spectatori, dintre care 200 de stelişti care au scandat împotriva finanţatorului stelist Gigi Becali pe parcursul meciului.

Politehnica Iaşi - Unirea Urziceni, scor 1-2

Formaţia Politehnica Iaşi a pierdut, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Unirea Urziceni, cu scorul de 1-2 (1-0 şi a retrogradat după şase sezoane.

Golurile au fost marcate de Diarassouba Balde '7, pentru gazde, respectiv Onofraş '62 şi Rusescu '82, pentru formaţia oaspete.

1-0: Diarassouba a preluat balonul în faţa lui Maftei, a şutat pe sub portar şi a înscris

1-1: Onofraş a dejucat pasul la ofsaid a fundaşilor ieşeni şi a "ciupit" balonul în faţa lui Brăneţ, restabilind egalitatea.

1-2: Semedo a întors balonul în mijlocul careului, în urma unei incursiuni pe partea dreaptă, şi Rusescu a reluat imparabil, de la aproximativ 13 metri, în plasa porţii lui Brăneţ.

FC Braşov a învins, în deplasare, pe FC Timişoara, scor 2-1TIMIŞOARA

Formaţia FC Braşov a învins, sâmbătă, pe terenul formaţiei FC Timişoara, cu scorul de 2-1 (2-0).

Golurile formaţiei oaspete au fost marcate de Savici, în minutul 10 şi de Cristescu 16, în vreme ce FC Timişoara a marcat prin Chiacu 61.

În minutul 10, Sburlea a scăpat pe contraatac, i-a pasat lui Savici, care a şutat de la marginea careului, învingându-l pe Taborda.

Braşovenii şi-au majorat avantajul, în minutul 16, după ce Abrudan i-a pasat lui Savici, acesta a trimis mingea pe lângă Taborda, iar Cristescu a trimis mingea în poartă.

Bănăţenii au redus din diferenţă, în minutul 61, prin golul lui Chiacu, care a trimis în plasă, cu capul, o centrare a lui Cociş.

Rapid - Gloria Bistriţa, scor 2-1

Formaţia Rapid Bucureşti a câştigat, sâmbătă, partida disputată pe teren propriu, cu echipa Gloria Bistriţa, cu scorul de 2-1 (1-0).

Golul echipei Rapid a fost marcate de Fernandes '26 şi Bozovici '67, în timp ce pentru Gloria Bistriţa a marcat Moraes '60.

Adrian Iordache a trimis, în minutul 26, cu capul o minge în bara transversala, iar Fernandes a recuperat şi a trimis în plasă, din 2 metri.

Gloria Bistriţa a restabilit egalitatea prin golul lui Moraes, care a scăpat singur cu portarul Bornescu, în minutul 60, l-a driblat pe acesta, apoi a înscris.

În minutul 67, Spadacio a centrat de pe partea stângă, iar Bozovici, singur cu portarul, a înscris cu un şut la vinclu.

La partida dintre Rapid şi Gloria Bistriţa au asistat aproximativ 3.500 spectatori. Aceştia l-au aplaudat pe antrenorul Gloriei Bistriţa, Marius Şumudică, la intrarea acestuia pe teren. În timpul partidei, galeria i-a scandat numele şi i-a dedicat două bannere: "Şumudică, oriunde va fi, tot la Rapid se va gândi" şi "Bine ai revenit pe Giuleşti, stadion pe care îl iubeşti".

Pe parcursul primei reprize, fundaşul Cristian Săpunaru şi fostul atacant rapidist, Daniel Niculae, aflaţi în tribună, au scandat împreună cu galeria, la solicitarea acesteia, injurii la adresa rivalei Steaua.

Suporterii de la peluză au afişat un banner pentru Cristian Săpunaru, al cărui împrumut la Rapid va expira în această vară, urmând să se întoarcă la echipa FC Porto: "Giuleşti, Porto, sau oriunde vei fi, rapidiştii oricum te vor iubi".

Galeria a mai afişat un banner şi pentru atacantul Alexandru Ioniţă, care a evoluat pentru ultima dată în tricoul formaţiei Rapid, urmând ca din sezonul următor să joace la FC Koln. "Când o să ajungi la Koln, să-ţi aminteşti că nicăieri în lume nu e ca pe Giuleşti".

La finalul meciului, tot stadionul a scandat numele antrenorului Ioan Andone. De asemenea, Şumudică a fost aclamat de toţi suporterii, iar acesta, cu lacrimi în ochi a sărutat gazonul de trei ori.

Unirea Alba Iulia - Pandurii Târgu Jiu, scor 0-1

Echipa Pandurii Târgu Jiu a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Unirea Alba Iulia, dar tot a retrogradat în divizia secundă.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Cardoso, în minutul 62, care a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat doi fundaşi adverşi şi a înscris cu un şut la colţul lung.

Astra Ploieşti - Gaz Metan Mediaş, scor 0-0

Formaţiile Astra Ploieşti şi Gaz Metan Mediaş au încheiat la egalitate, scor 0-0, partida contând pentru ultima etapă a Ligii I, ambele echipe urmând să evolueze şi sezonul viitor pe primul eşalon al fotbalului românesc

FC Vaslui a învins pe Dinamo, scor 2-0, şi a terminat sezonul pe locul 3

Echipa FC Vaslui a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Dinamo Bucureşti şi a terminat sezonul pe locul trei în clasament.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Wesley '37 din penalti şi Raul Costin '64.

În minutul 37, Dragoş Grigore l-a faultat în careu pe Lucian Sănmărtean şi Wesley a transformat cu siguranţă penaltiul.

Vasluienii şi-au mărit avantajul în minutul 64, atunci când Raul Costin a reluat cu capul în plasă un balon centrat de pe partea dreaptă de Milisavljevici.

18. Unirea Alba Iulia 34 7 5 22 33-62 26

Echipa Rapid Bucureşti a câştigat pe teren partida cu formaţia FC Timişoara, scor 1-0, dar Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste a decis, la 9 aprilie, ca Rapid să piardă la masa verde, cu scorul de 0-3, acea partidă, considerând că jucătorii Dacian Varga şi Tiberiu Bălan nu aveau drept de joc.

Prezenţe Liga Campionilor şi în Liga Europa

CFR Cluj, campioana României, şi Unirea Urziceni, ocupanta locului 2, vor evolua în sezonul viitor al Ligii Campionilor, în timp ce formaţiile FC Vaslui, Steaua, FC Timişoara şi Dinamo vor fi reprezentantele Ligii I în Liga Europa.

CFR Cluj va juca în grupele Ligii Campionilor, în timp ce Unirea Urziceni va evolua în turul trei preliminar al principalei competiţii europene intercluburi.

FC Vaslui, care pe lângă locul 3 în campionat este şi finalistă a Cupei României (unde va întâlni campioana CFR Cluj), va juca în play-off-ul Ligii Europa, la fel ca Steaua Bucureşti (locul 4), în timp ce FC Timişoara (locul 5) va juca în turul trei preliminar.

Dinamo Bucureşti, care ocupă poziţia a şasea, va juca în turul doi preliminar al Ligii Europa. Dinamo, care a acumulat 53 de puncte, poate pierde locul în cupele europene, dacă Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) dă dreptate grupării FC Rapid (52 puncte la finalul campionatului) în privinţa litigiului cu FC Timişoara, referitor la dreptul de joc al fotbaliştilor Dacian Varga şi Tiberiu Bălan.

Formaţiile Pandurii Târgu Jiu (locul 15 - 34 puncte), Poli Iaşi (locul 16 - 31 puncte), Ceahlăul Piatra Neamţ (locul 17 - 28 puncte) şi Unirea Alba Iulia (locul 18 - 26 puncte) au retrogradat.

Sezonul competiţional 2009/2010 se încheie, miercuri, 26 mai, cu finala Cupei României Timişoreana dintre CFR Cluj şi FC Vaslui.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CFR Cluj şi Unirea Urziceni în Liga Campionilor, Steaua, FC Vaslui, FC Timişoara şi Dinamo în Liga Europa.
 Vizualizări articol: 314 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CFR Cluj şi Unirea Urziceni în Liga Campionilor, Steaua, FC Vaslui, FC Timişoara şi Dinamo în Liga Europa0.05