marţi, 20 apr 2010 - Anul XV, nr. 90 (4381)

Steaua, ce a fost şi ce-a ajuns!

Formaţia Rapid a câştigat, duminică seară, pe stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu, cu scorul de 5-1 (4-1), meciul susţinut în compania echipei Steaua, derbiul etapei a XXVIII-a a Ligii I.

Ioniţă a deschis scorul în minutul 7, fructificând o centrare a lui Bozovici, de pe partea stângă.

Kapetanos a egalat din penalti, în minutul 15, după ce tot el fusese faultat în careu de Marius Constantin.

În minutul 18, Ioniţă a marcat de la şase metri, după o pasă primită de la Cesinha: scor 2-1.

Rapid a marcat din nou, în minutul 23, când Spadacio i-a pasat lui Cesinha la limita ofsaidului, acesta a lobat peste portarul Tătăruşanu, a urmărit mingea şi a trimis-o în poartă de la câţiva metri.

În minutul 33, Emeghara l-a faultat pe Grigorie în careu, iar Marius Constantin a transformat penaltiul.

Scorul a devenit 5-1 în minutul 73, când Bozovici a şutat din afara careului, Tătăruşanu a deviat mingea în bară, balonul a ajuns la Helder, iar acesta a înscris de la şapte metri.

La meci au asistat aproximativ 12.000 de spectatori, printre care foştii jucători ai echipei Rapid, Galamaz, Maftei, Schumacher, Şumudică şi Târţău.

Principalul acţionar al clubului FC Rapid, George Copos, a urmărit meciul alături de finanţatorul clubului FC Steaua, Gigi Becali, până când acesta din urmă a părăsit stadionul, în timpul primei reprize.

Galeria rapidistă a afişat un banner pe care scria "Bucureşti 1967" şi care îi reprezenta pe jucătorii echipei în acel an (inclusiv Sandu Neagu), clubul câştigând atunci, în premieră, campionatul României.

Copos: „I-am măcelărit”

Acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos, a declarat că jucătorii giuleşteni şi-au măcelărit adversarii.

"O nimica toată, i-am măcelărit. A fost un superRapid astăzi, iar Ioan Andone este un mare antrenor şi mă felicit că l-am adus la echipă. A dovedit că este un ardelean adevărat. Galeria a fost superbă astăzi şi datorită ei am obţinut această victorie. A fost unul dintre cele mai frumoase meciuri pe care le-am văzut", a spus Copos.

Andone spune că a echipa a jucat pentru Sandu Neagu

Tehnicianul echipei FC Rapid, Ioan Andone, a declarat că acest succes a fost în cinstea fostului rapidist Sandu Neagu, decedat sâmbătă după ce a suferit un stop cardio-respirator.

"Nu prea sunt multe de spus despre meci, au spus suficient de multe băieţii în teren. A fost o seară în cinstea lui nea Sandu (n.r. - Sandu Neagu), care a văzut ultimul nostru antrenament pe acest teren. Când a plecat de aici avea piciorul imobilizat. Eu l-am ajutat să urce pe targă şi mi-a zis atunci că n-o să vadă meciul cu Steaua. Privirea lui nu o s-o uit niciodată. Băieţii au jucat mult şi pentru nea Sandu", a spus Andone.

Tehnicianul giuleştenilor s-a arătat încântat de faptul că suporterii au umplut stadionul: "Mă bucur că s-a umplut iar stadionul şi că i-am adus pe suporteri la meci. Am şi eu un merit, dar mic, meritul este al jucătorilor că m-au înţeles repede. Pentru mine sunt trei puncte, altfel era situaţia dacă mă băteam acum la titlu".

Becali: „Reconstruim totul”

Finanţatorul Gigi Becali a declarat, duminică seară, la Sport.ro, că din vară trebuie făcută "curăţenie" şi trebuie "luat totul de la zero" la gruparea stelistă, apreciind că "Steaua nu are echipă la ora asta".

"Ce echipă avem? A fost Dumnezeu cu noi şi suntem pe locul 2, Steaua nu are echipă la ora asta. Din vară trebuie făcută curăţenie, luat totul de la zero. Să vedem ce se mai poate salva, cine mai rămâne, restul să se ducă. Totul jos, altă temelie. Trebuie 7-8 milioane, părerea mea. Altfel nu se poate. Nu pot să mă fac de râs aşa, vreau să fiu mândru că sunt suporter stelist. Eu vorbesc acum ca Neţoiu de Dinamo, acţionari sunt alţii. Din vară, dacă o să accepte acţionarii să mă mai implic, o să bag 8-10 milioane. Pe mine m-a dus valul, am băgat bani, am ajuns aici. Cine nu are valoare de Steaua, echipa a doua sau liber. La echipa a treia, acolo mori, ne jucăm de-a Steaua? Cine va rămâne? Tătăruşanu e portar, va creşte în valoare, Emeghara e fotbalist. Pe temelie scriu Nicoliţă, ctitor principal. Apoi Kapetanos, şi în continuare nu ştiu, vom vedea ce mai poate fi salvat. Ce să faci cu Tănase? I-l dăm bombei, să stea cu bomba la Piteşti. Trebuie o construcţie puternică, nu la primul cutremur să cadă acoperişul", a declarat Becali.

Rezultate înregistrate în meciurile disputate, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XXVIII-a a Ligii I: