luni, 12 apr 2010 - Anul XV, nr. 83 (4374)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

FC Vaslui a remizat cu Unirea Urziceni, scor 1-1

Formaţia FC Vaslui a încheiat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), meciul disputat în compania echipei Unirea Urziceni, contând pentru etapa a XXVII-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Akakpo '25, pentru FC Vaslui, respectiv Rusescu '90+5, pentru Unirea Urziceni.

1-0: Akakpo a reluat, cu capul, o centrare venită de pe partea stângă, de la Lucian Sânmărtean.

În minutul 48, Epaminonda Nicu a fost eliminat de arbitrul Ovidiu Haţegan, pentru o intrare cu talpa înainte asupra lui Wesley.

1-1: La ultima fază a meciului, Maftei a centrat pe spate pânã în marginea careului de 6 metri de unde Raul Rusescu a reluat, cu latul, la colţul lung, şi l-a învins pe Kuciak.

Internaţional Curtea de Argeş - Unirea Alba Iulia, scor 2-1

Formaţia Internaţional Curtea de Argeş s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Unirea Alba Iulia, cu scorul de 2-1 (2-0).

Golurile au fost marcate de Voiculeţ '36, D. Stan '45, pentru gazde, respectiv Călin Cristea '89, pentru oaspeţi.

1-0: Portarul Rotaru a respins în faţă un şut al lui Emmanuel Kone, din interiorul careului, balonul a ajuns la Voiculeţ şi fotbalistul a reluat în poarta goală.

2-0: Gabriel Matei a centrat în mijlocul careului mare iar Daniel Stan a majorat diferenţa pe tabela de marcaj cu o lovitură de cap plasată, în partea stângă a lui Rotaru.

2-1: Călin Cristea a primit o pasă în flancul stâng, a pătruns în careu şi a înscris cu un şut, pe jos, la colţul lung.

La partidă au asistat aproximativ 400 de spectatori.

Universitatea Craiova - Astra Ploieşti, scor 1-0

Formaţia Universitatea Craiova a câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa echipei Astra Ploieşti, cu scorul de 1-0 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mihai Dina, în minutul 72.

1-0: Prepeliţă a executat rapid o lovitură liberă până la Crăciun care a centrat la colţul scurt, iar Dina a deviat balonul cu latul în plasa porţii lui Miron.

În minutul 89, arbitrul Cristian Balaj l-a trimis în tribună pe antrenorul formaţiei Astra Ploieşti, Nicolo Napoli, pentru proteste.

La partidă au asistat aproximativ 4500 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ zece suporteri ai echipei Astra Ploieşti.

Fotbalistul formaţiei Universitatea Craiova, Alin Buleică, a debutat în Liga I.

Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa, scor 3-0

Formaţia Oţelul Galaţi a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 3-0 (1-0), partida susţinută, pe teren propriu, cu Gloria Bistriţa.

Golurile gazdelor au fost marcate de Antal '4 (penalti), Viglianti '76 şi Pena '86.

În minutul 4, mijlocaşul echipei Oţelul, Antal, a transformat o lovitură de pedeapsă dictată de arbitrul Unimătean, în urma unui fault în careul oaspeţilor comis de fundaşul Velcovici asupra aceluiaşi Antal.

În minutul 49, atacantul echipei Gloria Bistriţa, Moraes, l-a lovit cu cotul în gură pe Râpă (Oţelul), deşi acesta nu avea mingea, după ce jucătorul gazdelor s-a repezit spre el pentru a-i reproşa o fază de joc. În urma acestui incident, s-a creat un meleu între jucătorii celor două echipe, arbitrii intervenind pentru a calma spiritele. După ce s-a consultat cu arbitrii de rezervă, centralul Paul Unimătean a arătat două cartonaşe galbene jucătorilor Moraes şi Frăsinescu.

În minutul 76, mijlocaşul gazdelor Viglianti a reuşit să înscrie cu un şut de la zece metri care l-a lăsat fără replică pe portarul oaspeţilor Albuţ.

În minutul 86, o lovitură liberă executată în careul oaspeţilor l-a găsit liber pe Viglianti care l-a lobat pe portarul Albuţ, iar minge a ajuns, la cinci metri, la Pena care a marcat, cu capul, în poarta goală.

La partida de la Galaţi au asistat aproximativ 3.500 spectaorii, între care s-a aflat şi managerul grupării Unirea Urziceni, Mihai Stoica.

Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Timişoara, scor 1-1

Formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), în faţa echipei FC Timişoara. Golurile au fost marcate de Viţelaru '87, pentru gazde, respectiv Mansour '63, pentru gazde.

0-1: Viladsen a respins în faţă un şut de la marginea careului, a salvat din faţa lui Chiacu însă balonul a ajuns la Mansour, care a reluat, cu latul, în colţul din stânga.

1-1: Bădescu a executat o lovitură liberă de la aproximativ 22 de metri, balonul a lovit transversala şi a ajuns la Viţelaru care a şutat din nou de la aproximativ 6 metri, iar Pantilimon a încercat să prindă mingea, dar l-a lovit în mână şi a intrat în plasă.

La partidă au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 50 de suporteri ai echipei FC Timişoara.

În minutul 12 preşedintele CA al clubului Ceahlăul, Viorel Măstăcăneanu, a coborât de la tribuna VIP în spatele băncii de rezerve, de unde a cerut antrenorului secund Costel Ilie şi directorului executiv Ioan Mironaş să scoată echipa de pe teren: "Ieşiţi afară acum, nu vedeţi că ăştia ne fură", însă cei doi au refuzat să îndeplinească cererea acestuia.

Gaz Metan Mediaş - Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0

Echipa Gaz Metan Mediaş a învins, duminică, pe teren propriu, formaţia Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0 (1-0)

Golul a fost marcat de Kubala, în minutul 54, cu un şut din lovitură liberă de la aproximativ 35 de metri.

Din minutul 79, gazdele au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Dudiţă.

La meci au asistat circa 2.500 de spectatori, printre care 25 de suporteri ai oaspeţilor.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului FC Vaslui a remizat cu Unirea Urziceni, scor 1-1.
 Vizualizări articol: 1000 |