vineri, 13 feb 2009 - Anul XIV, nr. 35 (4021)

România - Croaţia 1-2

Fără Mutu, suntem o echipă oarecare

Echipa naţională a României a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 2-1 (1-1), de reprezentativa Croaţiei, într-un meci amical disputat pe stadionul Steaua şi care a pregătit întâlnirea cu selecţionata Serbiei din preliminariile Cupei Mondiale din 2010.

România a deschis scorul în minutul 22, atunci când Cociş a pasat în adâncime, un fundaş croat a respins greşit şi Marica a înscris cu un şut puternic din 12 metri.

În minutul 28, Rakitici a executat o lovitură liberă de pe partea stângă şi Olici a deviat balonul cu capul, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj.

Golul victoriei croaţilor a fost înscris în minutul 75 de Krancjar, care a primit o pasă în careul mic al lui Lobonţ de la Eduardo, după o greşeală a lui Goian.

La meci au asistat 8.000 de spectatori.

Înaintea începerii meciului amical de fotbal dintre echipa naţională a României şi reprezentativa Croaţiei s-a ţinut un minut de reculegere în memoria handbalistului Marian Cozma, ucis în noaptea de sâmbătă spre duminică, în Ungaria. În momentul în care s-a ţinut minutul de reculegere, cei aproximativ 200 de suporteri croaţi prezenţi la meci au aplaudat. Spectatorii români au afişat următoarele bannere: "Nihil sine deo respect Marian Cozma", "RIP Marian Cozma" şi "Stăpânul semicercului, Cozma acum îngerul cerului". Jucătorii ambelor formaţii au purtat banderole negre.

Suporterii români au afişat două bannere la adresa atacantului Adrian Mutu, care nu a putut evolua în acest meci din cauza unei accidentări: "Respect numărul 10, faptele o dovedesc" şi "Respect Mutu doar ca român".

Mijlocaşul echipei Oţelul Galaţi, Alexandru Bourceanu, a debutat la naţionala României, în timp ce atacantul croaţilor, Eduardo da Silva, a revenit pe gazon după o gravă accidentare suferită la 23 februarie 2008.

În urma acestei înfrângeri, România a rămas fără victorie în faţa Croaţiei în cinci meciuri disputate.

Piţurcă spune că am pierdut din neatenţie

Selecţionerul echipei naţionale a României, Victor Piţurcă, a declarat că doar neatenţia a făcut ca "tricolorii" să iasă învinşi de pe teren.

"Nu am început tocmai bine acest an, dar a fost numai un meci amical, pe care din păcate l-am pierdut. Adversarul nu a avut ocazii foarte multe în acest meci. Noi puteam înscrie şi golul al doilea şi al treilea, însă neatenţia ne-a făcut să ieşim învinşi. În meciul cu Serbia sper să punem la punct neregulile, mai ales pe cele de la fazele fixe, pentru că Serbia şi Austria sunt mai periculoase decât Croaţia la acest capitol. Voi trage însă concluziile după acest meci, dar mai importante sunt meciurile oficiale. Sper ca până la ora meciului cu Serbia să am toţi jucătorii valizi. S-a speculat în ultimele zile referitor la absenţele lui Chivu şi Mutu. La Chivu am renunţat chiar eu, pentru că el a trecut printr-o perioadă lungă de inactivitate şi am considerat că trebuie să se pregătească la echipa de club, pentru a fi sută la sută apt. Cu Mutu am vorbit personal. Nu este adevărat că nu a vrut să vină, aşa cum s-a speculat. El a vrut să joace", a spus Piţurcă.

Piţurcă s-a declarat mulţumit de publicul din Ghencea şi dezamăgit de prestaţia craioveanului Costea.

Bilici se aştepta la mai multă presiune din partea României

Selecţionerul echipei naţionale a Croaţiei, Slaven Bilici, a declarat că nu sunt multe formaţii care pot câştiga la Bucureşti.

"Nu sunt multe echipe care pot câştiga în România. A fost foarte gereu pentru noi. România a fost o echipă bine organizată, bine aşezată în teren şi este foarte periculoasă fără a ţine prea mult de minge. Românii ne-au făcut să suferim, deşi nu sunt multe echipe care pot să ne facă asta. România a jucat aşa cum ne aşteptam, dar totuşi mă aşteptam la mai multă presiune. Mai ales după ce noi am marcat cel de-al doilea gol, dar cred că nu au vrut să ne pună sub presiune. Noi am controlat mai bine meciul. Florentin Petre a părut vioi, Contra a jucat bine, iar numărul 5 (n.r. - Ovidiu Petre) este foarte bun. Am văzut meciul Serbiei cu Cipru de aseară (n.r. - marţi seară) şi au jucat foarte bine, dar astăzi (n.r. - miercuri) au pierdut cu Ucraina fără să se apropie de poartă. România poate bate cu siguranţă Serbia, dacă are noroc, are lotul complet, iar jucătorii sunt în formă", a spus Bilici.

Mircea Sandu spune că am pierdut prin două autogoluri

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Mircea Sandu, a declarat că România a pierdut meciul de miercuri prin două autogoluri.

"A fost un meci cu două echipe plasate foarte bine în clasamentul FIFA. Din păcate, în loc să avem 2-1 la faza în care Cociş a scăpat singur cu portarul, jocul s-a schimbat şi pot să spun că am pierdut prin două autogoluri. E adevărat că nu am reuşit niciodată să îi batem pe croaţi, dar ei au jucători mult mai experimentaţi decât ai noştri, care joacă la echipe mari. Costea s-a mişcat bine în prima repriză, dar toată echipa s-a mişcat la fel în prima parte. Din păcate, am cedat în partea a doua şi croaţii ne-au dominat", a spus Mircea Sandu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Fără Mutu, suntem o echipă oarecare.
 Vizualizări articol: 559 |