marţi, 22 apr 2008 - Anul XIII, nr. 95 (3776)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei

Patimile fotbalului românesc

Echipa Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), meciul susţinut în compania formaţiei Unirea Urziceni, în etapa a XXX-a a Ligii I.

Torje a marcat primul gol de la transferul la Dinamo, în mintuul 80, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

În minutul 90, la un fault al lui Izvoranu asupra lui Stancu, arbitrul Sebastian Colţescu a acordat penalti pentru Unirea, lovitura de la 11 metri fiind transformată chiar de Stancu.

Antrenorul Dan Petrescu şi secundul Dumitru Stângaciu au fost înjuraţi de suporterii de la tribuna a II-a.

Preşedintele executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, şi preşedintele Unirii, Mihai Stoica, au urmărit repriza a doua din aceeaşi lojă, după ce la meciul tur au avut un conflict.

Adrian Cristea a fost huiduit de spectatori în momentul în care a fost înlocuit şi în drum spre vestiare i-a înjurat pe fani. Mărgăritescu şi Bratu s-au certat cu suporterii la finalul meciului.

La partidă au asistat circa 5.000 de spectatori.

Ţălnar a pus tunurile pe central

Tehnicianul echipei Dinamo, Cornel Ţălnar, a declarat că centralul Sebastian Colţescu nu ar fi trebuit să acorde penalti pentru Unirea Urziceni nici dacă ar fi fost "duşman de moarte" cu un dinamovist.

"Sunt supărat. Păcat de repriza a doua. În prima repriză echipa nu a avut nerv. Pe final, a fost acel penalti. Nici dacă era duşman de moarte cu cineva de la Dinamo (arbitrul) nu putea să-l dea", a spus Ţălnar.

El a precizat că Adrian Cristea, care a fost huiduit de spectatori în momentul în care a fost înlocuit şi în drum spre vestiare i-a înjurat pe fani, "a prins o zi mai proastă". "Sper să revină la forma care îl caracterizează", a adăugat Ţălnar.

Cornel Ţălnar a menţionat că, având în vedere rezultatul, este normal ca dinamoviştii să fie huiduiţi de fani, dar nu şi dacă se are în vedere jocul. "Dinamo a avut ghinion", a afirmat tehnicianul.

Întrebat dacă întâmpină probleme în a-i pregăti pe jucători de revenirea lui Mircea Rednic, Ţălnar a răspuns: "Vă daţi seama că şi ăsta e un impediment, dar eu am trecut cu vederea. Nu ştiu de nicio colaborare cu Rednic pe acest final de campionat. Urmează două derbiuri şi Dinamo trebuie să scape de acest ghinion (de goluri pe final de meci)".

Preşedintele executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, a intrat în vestiarul jucătorilor dinamovişti la finalul partidei, rămânând acolo aproximativ 40 de minute, după care a plecat de la stadion.

Dan Petrescu ar fi dorit toate punctele

Tehnicianul Dan Petrescu a declarat că Unirea Urziceni ar fi putut câştiga meciul cu Dinamo dacă partida ar mai fi continuat două-trei minute, dar a menţionat că este mulţumit de rezultat.

"Când joci în deplasare contra campioanei, nu poţi să nu fii mulţumit cu un asemenea rezultat. În prima repriză meritam mai mult, iar pe final am jucat cu trei vârfuri şi cu Mara în spatele lor. Trebuia să riscăm. Dacă mai erau două-trei minute puteam să câştigăm, pentru că era spaţiu mare", a declarat Petrescu.

Dan Petrescu a spus că a primit doar înjurături din partea fanilor dinamovişti. "Asta e România, oriunde mă duc, sunt înjurat. Dar nu înţeleg de ce fac toţi scandalul acesta, pentru că într-un fel am ajutat pe Dinamo să fie fără stres la sfârşitul campionatului", a menţionat Petrescu.

Petrescu a comentat şi faptul că acţionarul dinamovist Vasile Turcu a afirmat, înainte de meci, că Unirea Urziceni este o echipă de judeţ. "Când am aflat înaintea meciului, le-am spus băieţilor: «Să vedem dacă Dinamo joacă cu o echipă de judeţ». Dacă noi suntem o echipă de judeţ, Dinamo a făcut egal cu una, deci înseamnă că are probleme. Pe final am cedat fizic, ar trebui să ne obişnuim, pentru că la anul o să jucăm miercuri-sâmbătă", a adăugat Petrescu.

Are Timişoara forţa de a opri Steaua?

Fundaşul echipei Poli Ştiinţa, Stelian Stancu, a declarat că echipa timişoreană merge în Ghencea pentru meciul cu Steaua cu gândul de a-i învinge pentru a doua oară în acest sezon pe "roş-albaştri", după victoria din tur, informează site-ul oficial al grupării bănăţene.

"Avem şansa de a trece peste o serie de rezultate mai slabe. Este un meci pe care-l putem câştiga. Steaua e pe primul loc, dar să nu uităm că în tur i-am bătut cu 2-0, mergem cu gândul de a câştiga din nou. Este presiune în Ghencea, spectatorii încurajează cu adevărat echipa, dar noi ne mobilizăm foarte bine în astfel de situaţii. Aş putea juca 20-25 de minute în acest moment, cam atât ar fi indicat momentan după accidentare. Mergem să ne câştigăm punctele şi să rămânem pentru cupele europene, dacă ne ajută Dumnezeu şi îi batem, iar ei nu mai iau titlul, nu e treaba mea. Sunt destui jucători valoroşi la Steaua care îl pot înlocui foarte bine pe Dică", a spus Stancu, care a ajuns la Timişoara chiar de la Steaua.

Antrenorul echipei Poli Ştiinţa, Dusan Uhrin jr, a afirmat că are încredere în echipa sa în meciul cu Steaua. "Sigur că Steaua poate fi bătută, orice meci începe de la 0-0. Fiecare jucător trebuie să demonstreze că merită să facă parte din această echipă. Este timpul când putem face experimente. Jucătorii trebuie să fie motivaţi. Nu cred că există două tabere în vestiarul nostru. Nu m-am gândit niciun moment să plec de la Timişoara", a spus Uhrin jr.

Antrenorul Dusan Uhrin jr a hotărât să nu-l convoace pe Marian Aliuţă pentru meciul cu Steaua, din cauza prestaţiilor slabe, iar alţi fotbalişti lipsesc din motive medicale. Dan Alexa este la recuperare în Germania, în timp ce Balazs Borbely a suferit o întindere de ligamente la genunchiul drept, în partida cu Universitatea Craiova. În schimb, în lot au revenit fundaşii centrali Srdjan Luchin şi Milos Brezinsky, care fuseseră suspendaţi pentru partida cu Universitatea.

Astăzi şi mâine se joacă meciurile etapei a XXXI-a. Programul partidelor şi al televizărilor este următorul: