miercuri, 2 dec 2015 - Anul XX, nr. 279 (6091)

Într-o atmosferă glacială, în sala Liceului cu Program Sportiv Suceava, echipa de handbal a Universităţii Suceava a reuşit sâmbătă a 8-a victorie din turul Diviziei A, într-o partidă împotriva celor de la Farul Constanţa, scor final 35 – 24. Din cauza lipsei căldurii în sala LPS, studenţii au fost nevoiţi în ultima perioadă să facă antrenamente la sala Şcolii Gimnaziale „Ion Creangă”, tocmai pentru a evita apariţia problemelor medicale din cauza frigului.

În ciuda acestor probleme, meciul a fost unul spectaculos, în viteză, cu o echipă oaspete tânără, ce a venit la Suceava hotărâtă să plece cu punct sau puncte. Sucevenii au început în forţă acest meci şi după şapte minute conduceau cu 5 – 1 şi mai apoi 8 – 2. Cu un lot destul de tânăr, pe care l-au întărit cu 4 jucători de origine sârbă, constănţenii au avut o revenire şi s-au apropiat la trei goluri, scor 10 – 7. Cu apărare foarte bună, dar şi o eficienţă excelentă în atac, sucevenii şi-au mărit avantajul, marcând opt goluri în ultimele opt minute şi au primit doar două, astfel că la pauză aveau o diferenţă liniştitoare de 10 goluri, scor 22 – 12.

În partea a doua, Universitatea a rulat tot lotul, iar jocul a fost mult mai echilibrat în primele şi ultimele 10 minute. Cea mai mare diferenţa s-a înregistrat în minutul 46, când studenţii conduceau cu 31 – 14, după patru goluri consecutive. Până la final au mai apărut câteva inexactităţi în jocul echipei sucevene, dar universitarii au păstrat o diferenţă confortabilă, impunându-se cu 35 – 24.

Sucevenii vor să joace ultimul meci din acest an la Şcoala „Ion Creangă” din Suceava

Din cauza lipsei căldurii în sala LPS, oficialii echipei universitare au decis ca ultimul meci din tur, ce va avea loc joia viitoare, să se desfăşoare în sala Şcolii Gimnaziale „Ion Creangă” din cartierul Obcini.

„Principala problemă în acest meci pentru ambele echipe a fost lipsa căldurii. Noi ne antrenăm în aceste condiţii de ceva timp şi cred că ne-am obişnuit cumva, dar e greu deoarece apar accidentările, iar o parte din sportivi s-au îmbolnăvit. Mulţumim conducerii Şcolii Gimnaziale <Ion Creangă> pentru înţelegere şi pentru faptul că ne-a găsit o poziţie în sală, astfel încât să ne putem antrena în condiţii umane”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.

De cealaltă parte, tehnicianul oaspeţilor, Eden Hairi, a recunoscut superioritatea sucevenilor, care au fost mai motivaţi şi mai eficienţi în faza de atac.

„Am sperat mult mai mult de la acest meci, dar n-am reuşit să ne motivăm şi să intrăm în joc la fel de repede ca Suceava. Condiţiile au fost neadecvate pentru un joc de sală, fără căldură, dar în frig a jucat şi echipa gazdă, deci nu este o scuză. Mobilizarea noastră a lăsat de dorit, iar faptul că am ratat foarte mult de la distanţă şi semidistanţă cred că a făcut diferenţa”, a explicat după meci antrenorul constănţenilor, Eden Hairi.

În meciul cu Farul Constanţa, internaţionalul de tineret al studenţilor, Gabriel Burlacu, a reuşit 10 goluri, urmat de Florin Baican, cu 6 goluri, Alin Petrea şi Marius Olariu au marcat câte 5 goluri fiecare, Cezar Acatrinei (4), Florin Vele (2), iar Cristian Bursuc, Sabin Costea şi Lucian Preda, câte un gol fiecare. Până la finalul turului, Universitatea mai are de disputat două meciuri în acest an, în această săptămână, joi, în deplasare la GSIP Moreni, şi joia viitoare, pe teren propriu cu Poli Unistil Iaşi.

11. CSAT Vicov Bucovina                10  3  0   7  193 – 304    6*
12. LPS Piatra Neamţ                                   10  2  0   8  216 – 348    6
13. GSIP Moreni                               11   0  0  11 273 – 428    0
14. CSM Cimentul Bicaz                  10   1  0   9  187 – 319   -2*

Penalizări

* CSM Cimentul Bicaz (-3pts reprezentare)

* CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina (-2pts nerespectare cerinţe vârstă)

* CSM Cimentul Bicaz (-2pts nerespectare cerinţe vârstă)

* CSM Bucureşti II (-1pt nerespectare cerinţe vârstă)

* CS De la Alpinism la Turism Vicov Bucovina (-1pt nerespectare cerinţe număr jucători proprii)

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitarii au câştigat disputa cu Farul, într-o atmosferă glacială în sala LPS.
 Vizualizări articol: 1122 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitarii au câştigat disputa cu Farul, într-o atmosferă glacială în sala LPS0.05