Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   5 imagini |   ø fişiere video

Universitarii pierd trei puncte importante la Târgu Jiu

Echipa de handbal a Universităţii Suceava nu a reuşit să scoată nici un punct din duelul ultimelor două clasate în Liga Naţională, cedând la Târgu Jiu cu 29 – 26, la capătul unui meci foarte echilibrat. Gazdele au început mai bine jocul de sâmbătă seara, dar n-au reuşit să se distanţeze la mai mult de două goluri, sucevenii egalând în minutele 6 şi 13. După mai multe ratări ale studenţilor şi intervenţii bune ale fostului portar universitar, Şelaru, gazdele s-au dus la patru goluri în faţă cu cinci minute înainte de pauză, după 30 de minute Târgu Jiu conducând cu 12 – 10. În minutul 36, la scorul de 15 – 14 pentru gorjeni, antrenorul Petru Ghervan vede cartonaşul roşu fără un motiv întemeiat, la o fază în care a reclamat un fault la pivot în faţa arbitrilor. Deşi au fost în inferioritate, sucevenii marchează două goluri şi preiau conducerea, iar în minutul 39 se duc la două goluri în faţă, 17 – 15. Gazdele revin şi după cinci minute conduc din nou la două goluri, după patru reuşite consecutive. Suceveanul Popovici vede şi el cartonaşul roşu, pentru a treia eliminare, după o fază comică în care i-a arătat arbitrului că a fost tras de tricou de pivotul advers, dar a primit eliminare pentru proteste, arbitrul motivând că a ridicat mâinile sus. Cu un minut înainte de final, la scorul de 27 – 26, Petra a marcat din extremă, dar arbitrii au dictat semicerc şi imediat gorjenii au marcat cu o aruncare de la 9 metri, închizând tabela în ultimele secunde cu un nou gol, scor final 29 – 26.

„A fost un meci pe muchie de cuţit, unul foarte echilibrat, victoria lor nefiind una categorică, aşa cum se lăudau gazdele înaintea meciului. Am intrat mai greu în joc, dar ne-am ţinut aproape şi nu am permis adversarilor să se distanţeze decisiv. Am primit un cartonaş roşu foarte uşor, deşi n-am protestat mai vehement decât la alte meciuri, la o fază în care n-am primit fault la pivot, deşi arbitri erau foarte aproape. Ulterior şi Popovici a văzut a treia eliminare la fel de uşor, pe motiv că a ridicat mâinile şi i-a arătat arbitrului că a fost tras de tricou. Una peste alta, cred că am pierdut acest meci pe ratările noastre în momentele decisive, mai ales când ne puteam distanţa mai mult, capitol la care gorjenii au fost mult mai precişi. Am ratat o oportunitate de a fi la egalitate cu ei, dar nu renunţăm la luptă, deoarece mai avem 10 meciuri decisive până la finalul sezonului, dintre care opt în play-out, unde sperăm să ajungem apţi şi într-o formă bună”, a explicat antrenorul Petru Ghervan.

În partida de la Târgu Jiu cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Târzioru, cu 8 reușite, urmat de Bursuc (4), Burlacu (3), Mihai Sandu (3), Petrea (2), Davidovic (2), Popovici (1), Olariu (1) și Trifkovic (1), în teren evoluând și portarii Spiridon și Marocico, dar și jucătorii Ioan Tcaciuc, Costea și Aldica.

Rezultatele etapei a 23-a

HCM Constanţa – Ştiinţa Bacău                              25 – 23 (15 – 14)
Energia Pandurii Târgu Jiu – CSU Suceava              29 – 26 (12 – 10)
HC Vaslui – Dunărea Călăraşi                                   36 – 28 (17 – 16)
Steaua Bucureşti – CSM Bucureşti                           19 – 33 (10 – 18)
Potaissa Turda – HCM Minaur Baia Mare                29 – 29 (14 – 14)
HC Odorhei – Dinamo Bucureşti (miercuri, 25 martie, ora 18.00, Digi Sport)