luni, 10 nov 2014 - Anul XIX, nr. 262 (5771)

Liga a II-a

Rapid bate pe Farul şi urcă pe 3

Rapid a început returul în forţă, victorie cu scorul de 4-1 împotriva Farului Constanţa, pe Areni, rezultat în urma căruia fotbaliştii pregătiţi de Bogdan Tudoreanu, Mihai Guriţă şi Laurenţiu Andrieş au urcat până pe poziţia a treia în ierarhia Seriei I. Partida fost controlată în totalitate de formaţia suceveană, care în prima parte a întâlnirii a irosit câteva bune oportunităţi de a deschide scorul prin golgheterii Matei şi Negru. Defensiva oaspeţilor avea însă să cedeze în minutul 40, când Matei a transformat ca la carte un penalty obţinut de omniprezentul Semeghin. Fotbaliştii antrenaţi de Marian Pană şi-au arătat pentru prima dată valenţele ofensive în secvenţele de final ale primei reprize, când Ivănică a ratat ţinta, incredibil, din trei metri.

Repriza a doua s-a derulat după acelaşi scenariu, astfel că după o oră de joc a fost rândul lui Negru să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, reluând în plasă, cu capul, o minge centrată din corner de Semeghin. Misiunea „marinarilor” avea să devină şi mai dificilă începând din minutul 63, când Neagoe a fost eliminat de pe teren după ce a încasat două cartonaşe galbene. Mai întâi Cerlincă a zguduit transversala cu un „trasor” de la 25 de metri, după care Semeghin a făcut 3-0 cu o execuţie neaşteptată, din lovitură liberă, care l-a surprins nepregătit pe portarul oaspeţilor, Ciucă.

La acest scor, apărarea suceveană a avut un moment de relaxare, ceea ce i-a permis lui Szalkai să-l lobeze elegant pe Roheţki, de la 16 metri. Finalul partidei le-a aparţinut însă sucevenilor, care au înscris golul de 4-1 pe contraatac, prin Cerlincă, cu un şut imparabil, la colţul lung.

Rapid Suceava: Roheţki - D. Bălan, Ferariu, Velescu, Semeghin (78 Spătar) - Gheorghiciuc, Sumanariu, G. Apostol, Cerlincă - M. Matei (74 Marinkovic), M. Negru (65 Sfrijan).
Farul Constanţa: G. Ciucă (V. Neagu) - Băjan, D. Ciobanu, B. Straton, Szalkai - R. Neagoe, Cârstoiu -  Bardu (56 Igiroşanu), Ochia, Ivănică (80 Caciandone) – Enciu.
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenţi: Florin Liviu Burlacu (Urziceni) şi Alexandru Midvichi (Bucureşti).

Stări de spirit diferite, la final, pentru Tudoreanu şi Pană

La finalul partidei, antrenorul Bogdan Tudoreanu s-a declarat mulţumit de prestaţia elevilor săi. „A fost o victorie muncită, după un joc frumos, cu multe goluri, pentru care fotbaliştii mei merită felicitaţi. Farul nu este o echipă rea, însă noi am fost mai buni. Am cucerit 3 puncte importante, mai ales că în urma acestui succes am urcat pe podium. Sperăm să continuăm pe aceeaşi linie şi să ne întoarcem cu 3 puncte şi din deplasarea din runda următoare, de la Dorohoi. Nu va fi un meci uşor, însă sperăm să vină cât mai mulţi suceveni la acest joc, ca să ne susţină”, a precizat Tudoreanu.

Chiar dacă revenirea la Suceava i-a produs o oarecare emoţie, antrenorul oaspeţilor, Marian Pană, nu şi-a putut ascunde dezamăgirea după eşecul în faţa Rapidului. „Sunt extrem de dezamăgit, pentru că eu consider că Farul este o echipă care poate juca un fotbal bun. În repriza întâi cred că am avut o prestaţie consistentă, am stat sus, în terenul advers şi i-am surprins pe cei de la Suceava. A urmat apoi acel penalty uşor acordat, după care a intervenit eliminarea lui Neagoe şi mi-am dat seama că totul s-a terminat. Una peste alta, m-am întors cu plăcere la Suceava, atmosfera de pe stadion şi oamenii pe care i-am reîntâlnit aducându-mi aminte de momentele plăcute pe care le-am trăit aici”, a precizat Marian Pană.

1       FC Voluntari        12     9       1       2       31-12          28
2       ACS Academica Argeş Piteşti          12     7       3       2       22-12          24
3       Rapid CFR Suceava      12     5       6       1       23-13          21
4       Săgeata Năvodari          12     6       3       3       15-13          21
5       CSM Unirea Slobozia   12     4       4       4       15-12          16
6       CF Brăila   12     4       4       4       16-18          16
7       Gloria Buzău       12     5       1       6       13-20          16
8       ACS Berceni        12     3       5       4       17-21          14
9       SC Bacău   12     2       5       5       14-15          11
10     FC Farul Constanţa      12     2       5       5       14-20          11
11      CS Baloteşti        12     2       3       7       15-22          9
12     FCM Dorohoi      12     2       2       8       11-28          8
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid bate pe Farul şi urcă pe 3.