luni, 2 iun 2014 - Anul XIX, nr. 124 (5633)

Liga a II-a

Rapidiștii acuză arbitrajul după eșecul cu 2 – 5 de la Brăila

În penultima etapă a turneului play-out din Liga a II-a de fotbal, echipa locală Rapid CFR Suceava a  pierdut cu scorul de 2 – 5 pe terenul celor de la CF Brăila, după o partidă în care oficialii suceveni au acuzat arbitrajul părtinitor pentru gazde. Mai mult, echipa pregătită de Bogdan Tudoreanu a avut și trei jucători eliminați, Sumanariu și Velescu pentru două galbene, în timp ce Ionesi a văzut roșu direct pentru proteste și injurii la adresa arbitrului, după cel de-al patrulea și ultimul penalty primit de gazde. Partida a început cum nu se poate mai rău pentru suceveni, care s-au văzut conduși încă din minutul doi din penalty, după un fault al lui Semeghin în careu. În minutul 21, Mircea Negru reușește egalarea cu un șut centrare dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri, scor 1 – 1. Șase minute mai târziu, gazdele trec din nou în avantaj după un nou penalty, la un fault în careu al lui Velescu. În minutul 36, sucevenii rămân în 10 jucători după ce Sumanariu vede al doilea galben, la un fault la mijlocul terenului, scor la pauză, 2 – 1 pentru gazde. La opt minute după reluarea jocului, Mircea Negru reușește dubla și aduce din nou egalarea, la o fază în care Golofca a șutat de la 16 metri, iar portarul advers a respins până la Negru, care nu a ratat din 4 metri.

Rapidiștii au avut trei ocazii clare de gol la 2 – 2

La acest scor, Rapid CFR Suceava a avut trei ocazii clare de gol, două prin Golofca și una prin Semeghin, dar cei care înscriu sunt brăilenii, în minutul 74, când Ionescu trimite o centrare pe joc în fața porții, iar Câmpeanu înscrie din alunecare, scor 3 – 2. În minutul 84, faza se repetă și Dima duce scorul la 4 – 2. Cu un minut înainte de finalul celor 90 de minute, Velescu primește al doilea cartonaș galben și este eliminat împreună cu Ionesi, acesta din urmă pentru proteste și injurii. Hânțescu reușește să apere cea de-a treia lovitură de la 11 metri a gazdelor, dar un minut mai târziu, brăilenii primesc din nou un penalty, al patrulea din acest meci și stabilesc scorul final, 5 – 2.

„A fost un meci în care arbitrul ne-a tocat pur și simplu, acordându-ne la fiecare contact cartonaș galben și două sau trei penalty-uri gratuite. Sumanariu a fost eliminat după un duel umăr la umăr, după o fază la care un jucător advers a lovit cu cotul, dar n-am primit nimic. În ciuda diferenței finale pot spune că am făcut un joc bun, iar dacă marcam la 2 – 2 măcar una din cele trei ocazii clare, cred că puteam câștiga, asta dacă am fi avut un arbitraj corect. La 3 – 2 am mai avut o ocazie de a egala, apoi am picat și n-am mai avut forța să jucăm la fel, omul lipsă simțindu-se pe final. Ionesi a fost eliminat pe drept, dar Velescu a primit foarte ușor al doilea galben, la fel ca și primul”, a explicat antrenorul Bogdan Tudoreanu. Tehnicianul sucevean speră să încheie acest sezon cu  victorie pe Areni și să termine play-out-ul pe locul trei, asta dacă Dunărea Galați va câștiga la Buzău, iar echipa sa va câștiga acest ultim meci.

Rapidul a început partida de la Brăila în formula: Hînțescu, Bălan, Sava, Velescu, Semeghin, Cerlincă, Sumanariu, I. Plămadă, Golofca, Gafița și Negru, în teren intrând și Ionesi, Bîgu și Stănescu.

Sâmbătă, în ultima etapă a sezonului, sucevenii vor primi vizita celor de la Unirea Tărlungeni.

Rezultatele etapei a 9-a din play-out

Dunărea Galați – FC Farul Constanța      4 – 1
Unirea Tărlungeni – Gloria Buzău          3 – 3
CF Brăila – Rapid CFR Suceava              5 – 2

Clasamentul turneului play-out

1. Unirea Tărlungeni                                19  8  7  4   22 – 15  31
2. CF Brăila                                              19  9  4  6   21 – 19  31
3. Gloria Buzău                                        19  8  5  6    28 – 21  29
4. Dunărea Galați                                     19  7  5  7    22 – 19  26
5. Rapid CFR Suceava                             19  7  5  7    25 – 27  26
6. Farul Constanța                           19  3  4  12  13 – 27  13
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapidiștii acuză arbitrajul după eșecul cu 2 – 5 de la Brăila.
 Vizualizări articol: 1463 |