vineri, 17 ian 2014 - Anul XIX, nr. 11 (5520)

Echipa de handbal a Universității Suceava a reușit să debuteze cu dreptul la Cupa Unirii de la Călărași, unde s-a impus aseară cu scorul de 30 – 28 în fața echipei de pe locul patru din Liga Națională, Dinamo București. Deși inițial această partidă trebuia să se dispute de la ora 19.00, meciul a fost mutat de la 17.00 la cererea Științei Bacău, echipă ce a venit ieri la Călărași. Fără fostul căpitan al sucevenilor în teren, dinamoviștii au avut un început mai bun de partidă, dar elevii antrenorului Răzvan Bernicu au revenit în joc și au echilibrat balanța, cele două echipe mergând cap la cap până pe finalul reprizei. Bucureștenii au profitat de o superioritate și s-au distanțat la patru goluri când mai erau patru minute, dar Târzioru a reușit două goluri spectaculoase, iar Eros a stabilit scorul la pauză, 15 – 14 pentru Dinamo. Folosit în acest meci pe post de pivot, Gabriel Burlacu a adus egalitatea imediat după pauză, cu un gol după care a urmat o perioadă de ratări de ambele părți. Cu o apărare foarte bună și un joc mult mai eficient decât în prima parte pe faza a doua și contraatac, universitarii au reușit să se desprindă la două goluri, dar dinamoviștii au replicat imediat și au marcat de șase ori consecutiv, cu 10 minute înainte de final având patru goluri avans, scor 23 – 19. Studenții nu au renunțat la luptă și s-au apropiat din nou la un singur gol, cu ajutorul unui gol a lui Târzioru și două reușite de excepție opera experimentatului handbalist sucevean Florin Ciubotariu, moment în care bucureștenii au cerut time-out. Universitatea a continuat jocul foarte bun și cu cinci minute înainte de final a egalat la 25. Obișnuit cu astfel de finaluri de joc foarte echilibrate și încordate, Florin Ciubotariu și-a asumat răspunderea de a arunca la poartă și a făcut-o foarte bine, iar când mai era un minut și 40 de secunde, dinamoviștii au cerut din nou timp de odihnă, la scorul de 28 – 26 pentru suceveni. La revenirea în teren, bucureștenii au reușit destul de repede să egaleze, dar Ciubotariu și-a adus din nou echipa în avantaj și după o bară a dinamoviștilor, Bahan a închis tabela la 30 – 28, deși sucevenii erau ținuți om la om. Florin Ciubotariu a fost cel mai bun marcator al Universității, cu 7 reușite, urmat de Târzioru cu 6 goluri, Eros(4), Sandu, Burlacu, Lețu și Bahan, câte 3 goluri fiecare, în timp ce Petrea a marcat un singur gol.

„După o primă repriză destul de echilibrată, în partea a doua am reușit să ne surprindem adversarii mult mai mult pe faza a doua și contraatac. Având câte doi jucători pe post ne-am permis să facem multe schimbări, fapt ce ne-a ajutat să ne menținem prospețimea în teren. În ultimele 10 minute s-a văzut experiența lui Ciubotariu, care și-a asumat răspunderea de a arunca la poartă, fapt ce nu prea s-a întâmplat în prima parte a campionatului. Până la urmă este doar un meci de pregătire și nu rămâne decât să muncim în continuare și să ne facem treaba acolo unde contează mai mult, în campionat. Mai avem puțin de lucrat la relațiile de joc și cred că după revenirea lui Roșu, Neniță și Panait, echipa va arăta mult mai bine”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.

Astăzi de la ora 16.00, Universitatea Suceava va întâlni echipa gazdă, CSM Călărași, la care evoluează sucevenii Răzvan Gavriloaia, Adi Mitrea și Iulian Andrei, iar mâine, de la ora 10.30 studenții vor juca în compania Științei Bacău, ambele meciuri fiind transmise pe Digi Sport 1.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a debutat cu o victorie în fața dinamoviștilor, la Cupa Unirii de la Călărași.
 Vizualizări articol: 1693 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a debutat cu o victorie în fața dinamoviștilor, la Cupa Unirii de la Călărași0.05