Google
 
joi, 15 aug 2013 - Anul XVIII, nr. 188 (5395)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,779 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,3042 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe Google+ Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |  Trimite pe Yahoo MessengerMessenger |   1 imagine |   ø fişiere video

Fotbal

Ezitările FRF continuă: Unirea Tărlungeni şi ACS Clinceni, posibilii adversari ai Rapidului în prima etapă

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

După îndelungi amânări cauzate de situaţia de incertitudine financiară pe care o traversează majoritatea echipelor de fotbal din ţara noastră, Federaţia Română de Fotbal a încercat ieri să facă cât de cât lumină în ce priveşte viitorul sezon al Ligilor a II-a şi a III-a. Astfel, formaţiile din eşalonul secund ar urma să înceapă campionatul pe data de 7 septembrie. Seria a II-a a Ligii a II-a va fi alcătuită din 12 formaţii, însă în privinţa Seriei I lucrurile nu sunt pe deplin clarificate.

Marea necunoscută este legată de viitorul grupării Farul Constanţa, ai cărei conducători vor anunţa abia sâmbătă dacă echipa se va înscrie sau nu în campionat. Dacă formaţia de pe Litoral va reuşi totuşi să-şi pună lucrurile în ordine până la termenul stabilit de FRF, atunci Seria I, din care face parte şi Rapid Suceava, va fi formată din următoarele 13 formaţii: Rapid Bucureşti, CSMS Iaşi, CF Brăila, ACS Clinceni, Unirea Slobozia, Dunărea Galaţi, Sportul Studenţesc, Farul Constanţa, ASC Berceni, Gloria Buzău, SC Bacău, Unirea Tărlungeni şi Rapid Suceava.

Conform noului regulament de desfăşurare al competiţiei, votat ieri de către Comitetul Executiv, campionatul Ligii secunde se va disputa după un sistem mult mai complex. Astfel, după încheierea sezonului regulat, primele 6 clasate vor lupta pentru promovare în play-off, în vreme ce echipele situate între poziţiile a 7-a şi a 12-a se vor confrunta în play-out, miza fiind menţinerea în eşalonul secund. În eventualitatea în care Farul Constanţa se va înscrie totuşi în campionat, atunci ocupanta poziţiei a 13-a la finalul sezonului regulat din Seria I va retrograda automat în eşalonul al treilea.

Iată şi programul grupării sucevene în turul campionatului, în varianta fără Farul Constanţa:

Etapa I (7 septembrie)
Unirea Tărlungeni – Rapid Suceava

Etapa a II-a (14 septembrie)
Rapid Suceava – ACS Berceni

Etapa a III-a (18 septembrie)
Gloria Buzău – Rapid Suceava

Etapa a IV-a (21 septembrie)
Rapid Suceava – SC Bacău

Etapa a V-a (28 septembrie)
CSMS Iaşi – Rapid Suceava

Etapa a VI-a (5 octombrie)
Rapid Suceava – Rapid Bucureşti

Etapa a VII-a (9 octombrie)
ACS Clinceni – Rapid Suceava

Etapa a VIII-a (12 octombrie)
Sportul Studenţesc – Rapid Suceava

Etapa a IX-a (19 octombrie)
Rapid Suceava – Dunărea Galaţi

Etapa a X-a (26 octombrie)
CF Brăila – Rapid Suceava

Etapa a XI-a (2 noiembrie)
Rapid Suceava – Unirea Slobozia

În eventualitatea în care gruparea Farul Constanţa se va înscrie totuşi în campionat, atunci Rapid Suceava va evolua în prima etapă a turului pe Areni, împotriva formaţiei ACS Clinceni (fosta CS Buftea).

 

Reprezentantele judeţului în Liga a III-a vor juca în runda inaugurală pe teren propriu

Judeţul Suceava va alinia la startul ediţiei 2013-2014 a Ligii a III-a un număr de 3 formaţii, este vorba de Sporting Suceava, Bucovina Rădăuţi şi FC Pojorâta. Noul sezon, care va începe pe data de 20 august, va fi structurat în 6 serii a câte 12 formaţii, urmând să se desfăşoare tot în sistem play-off, play-out, la fel ca şi Liga a II-a. Echipele sucevene vor face parte din Seria I, alături de grupările FCM Dorohoi, CSM Moineşti, Kosarom Paşcani, FCM Bacău, Petrotub Roman, Aerostar Bacău, Cetatea Târgu Neamţ, Ştiinţa Miroslava şi Ceahlăul II Piatra Neamţ. Atât Sporting, cât şi Bucovina Rădăuţi şi FC Pojorâta vor debuta în viitorul sezon pe teren propriu.

Dar iată cum se prezintă programul turului pentru reprezentantele judeţului nostru în eşalonul al treilea:

Etapa I            

FC Pojorâta - Kasarom Paşcani                                  
Sporting Suceava - Ceahlăul II            
Bucovina Rădăuţi - Ştiinţa Miroslava                     
            
Etapa a II-a            

CSM Moineşti - FC Pojorâta                                    
Ştiinţa Miroslava - Sporting Suceava            
Petrotub Roman - Bucovina Rădăuţi            
           
Etapa a III-a

FC Pojorâta - FCM Dorohoi
Sporting Suceava - Petrotub Roman
Bucovina Rădăuţi - FCM Bacău

Etapa a IV-a

Ceahlăul II - FC Pojorâta
FCM Bacău - Sporting Suceava
Kasarom Paşcani - Bucovina Rădăuţi

Etapa a V-a

FC Pojorâta - Ştiinţa Miroslava
Sporting Suceava - Bucovina Rădăuţi

Etapa a VI-a

Petrotub Roman - FC Pojorâta
Bucovina Rădăuţi - Cetatea Tg. Neamţ
Sporting Suceava - Kasarom Paşcani

Etapa a VII-a

FC Pojorâta - FCM Bacău
Aerostar Bacău - Bucovina Rădăuţi
Cetatea Tg. Neamţ - Sporting Suceava

Etapa a VIII-a

Bucovina Rădăuţi - FC Pojorâta
Sporting Suceava - Aerostar Bacău

Etapa a IX-a

CSM Moineşti - Bucovina Rădăuţi
FC Pojorâta - Sporting Suceava

Etapa a X-a

Bucovina Rădăuţi - FCM Dorohoi
Sporting Suceava - CSM Moineşti
Cetatea Tg. Neamţ - FC Pojorâta

Etapa a XI-a

FC Pojorâta - Aerostar Bacău
FCM Dorohoi - Sporting Suceava
Ceahlăul II - Bucovina Rădăuţi

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Ezitările FRF continuă: Unirea Tărlungeni şi ACS Clinceni, posibilii adversari ai Rapidului în prima etapă.
 Vizualizări articol: 1006 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 5.0 din 1 vot
Ezitările FRF continuă: Unirea Tărlungeni şi ACS Clinceni, posibilii adversari ai Rapidului în prima etapă5.051

Shopping City Suceava
Denis
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Optik Tataru Suceava Centru Nicolae Balcescu 8 Tel 0730880866
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Clasamente

Loc
Echipa
J
V
E
I
P
G
  • 1.  Otelul Galati  18  12  3   3    39p 9  
  • 2.  FC Timisoara  18  8   10  0    34p 9  
  • 3.  FC Vaslui  18  9   5   4    32p 7  
  • 4.  Rapid  18  8   6   4    30p 16 
  • 5.  Gaz Metan  18  8   6   4    30p 7  
  • 6.  Steaua  18  8   5   5    29p 9  
  • 7.  Dinamo  18  8   5   5    29p 9  
  • 8.  CFR Cluj  18  7   6   5    27p 6  
  • 9.  Astra Ploiesti  18  4   9   5    21p -1 
  • 10.  U Craiova  18  5   5   8    20p 2  
  • 11.  Gloria Bistrita  18  5   5   8    20p -5 
  • 12.  FC Braşov  18  4   8   6    20p -6 
  • 13.  FCM Tg. Mures  18  5   5   8    20p -9 
  • 14.  U Cluj  18  5   5   8    20p -12
  • 15.  Pandurii Tg. Jiu  18  4   6   8    18p -8 
  • 16.  Victoria Branesti  18  4   6   8    18p -8 
  • 17.  Unirea Urziceni  18  4   6   8    18p -10
  • 18.  Sp. Studentesc  18  3   1   14   10p -15
  • 1.  Ceahlăul PN  15  10  5   0    35p 24 
  • 2.  Săgeata Năvodari  15  11  1   3    34p 18 
  • 3.  Concordia  15  9   4   2    31p 13 
  • 4.  FC Botoşani  15  7   4   4    25p 9  
  • 5.  Viitorul C-ta  15  6   6   3    24p 2  
  • 6.  Dunărea Galaţi  15  6   4   5    22p 11 
  • 7.  Astra II Ploieşti  15  6   4   5    22p 0  
  • 8.  Farul Constanţa  15  5   5   5    20p -2 
  • 9.  Gloria Buzău  15  4   6   5    18p -2 
  • 10.  Delta Tulcea  15  5   3   7    18p -5 
  • 11.  CS Otopeni  15  5   3   7    18p -7 
  • 12.  FC Snagov  15  5   2   8    17p -12
  • 13.  Juventus Buc  15  3   5   7    14p -8 
  • 14.  Steaua II  15  4   2   9    14p -10
  • 15.  Dinamo II  15  4   2   9    14p -16
  • 16.  CF Brăila  15  0   4   11    4p -15
  • 1.  Voinţa Sibiu  14  8   6   0    30p 12 
  • 2.  Petrolul Ploieşti  14  9   1   4    28p 12 
  • 3.  Dacia Mioveni  14  8   4   2    28p 8  
  • 4.  FC Bihor Oradea  14  8   2   4    26p 7  
  • 5.  FCM UTA Arad  14  7   3   4    24p 7  
  • 6.  Politehnica Iaşi  14  6   3   5    21p 8  
  • 7.  Alro Slatina  13  5   4   4    19p 3  
  • 8.  Gaz Metan CFR  14  4   5   5    17p -3 
  • 9.  FC Argeş Piteşti  14  5   2   7    17p -4 
  • 10.  CSM Rmn-Vâlcea  14  5   1   8    16p -1 
  • 11.  Arieşul Turda  14  4   3   7    15p -7 
  • 12.  Mureşul Deva  14  3   4   7    13p -7 
  • 13.  ACU Arad  14  3   4   7    13p -9 
  • 14.  Unirea Alba-Iulia  14  3   3   8    12p -11
  • 15.  FC Silvania ŞS  13  3   1   9    10p -15
  • 16.  Minerul Lupeni  0   0   0   0     0p 0  

Detalii clasamente

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Sport local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Elia Studio - Salon de infrumusetare
Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei