luni, 18 mar 2013 - Anul XVIII, nr. 63 (5270)

Fotbal – Liga a II-a

Botoşănenii s-au revanşat pe Areni, după înfrângerea din tur

Aproximativ 3.000 de spectatori au venit sâmbătă cu aşteptări mari pe stadionul Areni, pentru a asista la un nou episod din tradiţionala rivalitate fotbalistică dintre judeţele Suceava şi Botoşani. Din păcate, derbiul dintre Rapid şi FC Botoşani, contând pentru etapa a XVII-a a Ligii a II-a, nu s-a ridicat defel la nivelul scontat, starea proastă a gazonului incomodându-i vizibil pe jucătorii celor două formaţii, care au părut deseori că participă la o luptă în noroi, pe un câmp de orez.

În aceste condiţii, când principala grijă a fotbaliştilor era menţinerea echilibrului, fazele de poartă au lipsit cu desăvârşire pe parcursul primelor 60 de minute. Totuşi, oaspeţii aveau să deschidă scorul în minutul 67, în urma unei faze fixe la care sucevenii se apărau cu un om mai puţin, fundaşul central Morariu aflându-se în acel moment pe marginea terenului, pentru îngrijiri medicale. Coordonatorul de joc al botoşănenilor, Croitoru, a executat foarte bine o lovitură de colţ de pe partea stângă, iar fundaşul central Poverlovici l-a învins pe Preda cu o reluare de cap plasată.

Chiar şi la acest scor forţa ofensivă a „ceferiştilor” a lăsat de dorit, ei neizbutind până la final să-şi treacă în cont decât un amărât de corner, abia în minutul 81. Mai mult, defensiva sucevenilor a mai cedat o dată în secvenţele de prelungiri, permiţându-i lui Croitoru să-şi treacă şi el numele pe lista marcatorilor, cu o reluare spectaculoasă, din vole, de la 14 metri. Aşadar, scor final 0-2, un rezultat care-i plasează excelent pe botoşăneni în lupta pentru promovarea în Liga I, iar pe rapidişti îi face să trăiască în continuare periculos, ei aflându-se în acest moment la doar o aruncătură de băţ de zona retrogradării.

Rapid Suceava a evoluat în alcătuirea Preda – Doboş, Fl. Plămadă, Morariu (70 Spătar), Semeghin – Chiriac (60 Chişu), Găldean, Sumanariu, Petrescu – Caragea (59 Homneac), I. Plămadă. Antrenori: Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu.

FC Botoşani a început meciul în formula Vlad – Ţepeş, Poverlovici, Dinu, Acsinte – Vraciu, Taban, Croitoru, Fulop (60 Maghici) – Hadnagy (72 Ignea), Cârjan (60 Boghian). Antrenori: Cristi Popovici şi Marius Gireadă.

Sucevenii dau vina pe arbitraj

Cum era şi firesc, la finalul partidei stările de spirit în cele două tabere erau complet diferite.

Tehnicianul Rapidului Bogdan Tudoreanu a declarat: „Ştiam că va fi un meci greu şi speram să nu conteze cele patru absenţe importante din tabăra noastră. Dacă eram puţin mai atenţi la faza primului gol, cred că partida curgea spre un rezultat echitabil, de egalitate. Noi mai avem de muncă la capitolul omogenitate. Ne-au venit mulţi jucători noi în pauza de iarnă, iar până la această oră încă n-am putut să facem un antrenament pe iarbă din cauza timpului nefavorabil. Cât despre arbitraj, consider că am fost dezavantajaţi în mai multe ocazii, inclusiv la faza din minutul 90, soldată cu eliminarea lui Doboş”.

De partea cealaltă, botoşănenii erau numai un zâmbet. „E o victorie importantă pentru noi în contextul luptei pentru promovare. Sunt 3 puncte mari, obţinute în condiţii de joc deosebit de grele. Consider că starea proastă a gazonului a constituit un dezavantaj important pentru noi, deoarece alcătuim un lot mai valoros decât adversarii noştri”, a precizat antrenorul botoşănenilor Cristi Popovici.

13. Farul Constanţa      13     3       1       9       14-24          10
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Botoşănenii s-au revanşat pe Areni, după înfrângerea din tur.
 Vizualizări articol: 1716 |