Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   4 imagini |   ø fişiere video

Muncă răsplătită

Duminică, 7 august,  în ultima zi a Campionatelor mondiale de canotaj academic pentru juniori de la Eton (Anglia), delegaţia României, prezentă în trei finale, şi-a adjudecat trei medalii din care două de aur, prin echipajele masculine de 2 rame şi de 4 rame fără cârmaci, precum şi una de argint la 8+1 feminin, performanţe care, adăugate celor două medalii de bronz cucerite sâmbătă, alcătuiesc un bilanţ de excepţie: 5 medalii (2 de aur, 1 de argint şi 2 de bronz).

În cursa feminină de 4 vâsle, Ioana Vrânceanu (C.S.S. “Nicu Gane” Fălticeni), Isabela Mihaela Solomon, Ionela Mădălina Rusu şi Laura Oprea s-au clasat pe locul 3, la mare luptă faţă de celelalte ocupante ale podiumului, în urma Germaniei şi Olandei.

Tot pe locul 3 a încheiat finala şi echipajul masculin de 4 rame, alcătuit din Dumitru Mariuc, Vasile Agafiţei, Bogdănel-Nicolaie Ivan şi Neculai Aniculesei, intrând în posesia medaliei de bronz.

România s-a clasat pe locul doi pe naţiuni

Regata de duminică a fost deschisă de proba 2 rame masculin în care Vlad-Dragoş Aicoboae şi Tudor-Andrei Gontaru au trecut primii linia de sosire.

Şi în proba masculină de 4 rame, România a cucerit aurul Mondialelor de juniori, cu un final care a necesitat foto-finish pentru locurile II şi III, echipajul format din canotorul Ion Prundeanu, din Cornu Luncii, Ionuţ Luca, Adrian Cionca şi câmpulungeanul Cosmin-Ilie Cuciurean terminând cei 2.000 m ai cursei în 6'01"62/100.

Aşa cum ne-a declarat Vasile Avrămia, unul dintre antrenorii lotului României, „proba masculină de 4 rame a fost cea mai dificilă, dar am reuşit să trecem primii linia de sosire. La proba feminină de 4 vâsle ne-au despărţit sutimile de a doua treapta a podiumului, şi aici diferenţa dintre locul II şi III fiind făcută la fotografie.Am plecat la Etoncu gândul să obţinem cât mai multe medalii, în special de aur, putea fi mai bine dar putea fi şi mai rău. Din peste 50 de ţări participante, România a obţinut locul II, pe locul I situându-se Germania iar pe locul III, Italia. Am avut adversari foarte puternici, pe care am reuşit să-i învingem printr-o pregătire foarte bună”.

Regata din ultima zi a CM s-a încheiat, conform tradiţiei, cu proba de 8+1 feminin, în care România, prin Dana-Adina Szekely, Florentina Filipovici, Maria Simion, Ana-Maria Aftode,  Andreea Birică (C.S.S. “Nicu Gane” Fălticeni), Mădălina Buzdugan, Elena-Lavinia Târlea, botoşăneanca Viviana-Iuliana Bejinariu (care se pregăteşte la baza nautică din Fălticeni), Georgiana Danciu s-a clasat pe locul secund, obţinând medalia de argint, în urma Germaniei.

Bucurie scurtă pentru victorii, canotorii au intrat în febra altor concursuri

Vasile Avrămia a arătat că bucuria victoriilor a fost de scurtă durată, canotorii plecând la Iaşi la cele trei competiţii naţionale organizate de Federaţia Română Canotaj, C.S.M. Iaşi şi L.P.S. Iaşi. la Baza Nautică „Dorobanţi“, în perioada 8 – 19 august 2011.

Este vorba despre Campionatele Naţionale Şcolare (8 – 10 august), Campionatele Naţionale de Juniori (11 – 13 august) şi Cupa Federaţiei Române de Canotaj (18 – 19 august). La concursuri participă campionii naţionali europeni şi mondiali, iar competiţiile sunt un criteriu de selecţie pentru campionatele balcanice desfăşurate la Istanbul, selecţie care angrenează peste 300 de sportivi de la 30 de cluburi nautice din ţară. Finalele se vor derula sâmbătă, 13 august.

După primele concursuri din cadrul Campionatelor Naţionale Şcolare, au apărut şi primele rezultate pentru sportivii care se pregătesc la Fălticeni. Mihaela Vultur şi Raluca Sofia au obţinut locul I la 2 vâsle - junioare II, Sebastian Duduman şi Alexandru Dănilă au obţinut locul II la 2 vâsle şi la 2 rame, Ramona Ungureanu a obţinut locul 2 la simplu, categoria uşoară, juniori I, iar Andreea Porojan a obţinut locul 3 la simplu, categoria junioare 2.

Astăzi, alţi sportivi de la C.S.S. “Nicu Gane” vor intra în ferba competiţiilor. Teddy Dohotaru va concura la proba de simplu, iar Andreea Birică va face echipă cu Ioana Vrânceanu în proba de două vâsle.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rezultate de excepţie ale canotorilor suceveni la Campionatul Mondial de juniori.
 | Nota curentă: 5.0 din 4 voturi
Rezultate de excepţie ale canotorilor suceveni la Campionatul Mondial de juniori5.054