vineri, 22 apr 2011 - Anul XVI, nr. 94 (4692)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Victorie dramatică în faţa Universităţii Cluj

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a reuşit aseară să obţină două puncte foarte preţioase în lupta pentru cupele europene, chiar în faţa uneia dintre contracandidate, Universitatea Cluj, după un meci foarte echilibrat şi un final dramatic, scor 25 – 24. Partida desfăşurată la sala LPS Suceava a început într-o notă de echilibru ce s-a păstrat pe parcursul celor 60 de minute de joc. Pe fondul unui joc dur, la limita regulamentului, cele două echipe au ratat destul de mult în debutul partidei, dar portarii şi-au făcut treaba, suceveanul Bogdan Pralea ţinându-şi colegii în joc prin mai multe intervenţii salvatoare. Universitatea a reuşit să se distanţeze la două goluri în minutul 9, dar patru minute mai târziu, oaspeţii au revenit şi au egalat. Până la pauză, sucevenii nu s-au putut distanţa la mai mult de un gol, pe finalul reprizei clujenii reuşind să marcheze de două ori la rând şi să preia conducerea, dar la pauză scorul era egal, 13 – 13, după o reuşită a lui Dediu, în ultima fază. În debutul reprizei secunde, clujenii se apără foarte bine şi se distanţează pentru prima dată la două goluri, dar Suceava revine şi egalează după 10 minute, 17 – 17. Universitatea se grăbeşte în atac şi greşeşte de mai multe ori, fapt ce le dă oaspeţilor posibilitatea de a marca de trei ori consecutiv şi de a conduce cu 22 – 19, când mai erau 15 minute de joc. Două minute mai târziu, Suceava revine la un gol în spatele Clujului şi urmează şase minute fără gol, în care ambele echipe greşesc în atac, prin forţări, paşi sau joc pasiv. Finalul de joc avea să fie unul dramatic, cu o revenire a elevilor lui Leonard Bibirig care au înscris de două ori consecutiv şi au egalat în minutul 56, scor 23 – 23. Iulian Andrei reuşeşte să apere, iar Dediu îşi aduce echipa în avantaj după 26 de minute când scorul a fost ori egal, ori au condus adversarii din Cluj. Oaspeţii cer time-out, iar cu un minut şi 40 de secunde, Ghionea egalează din 7 metri, iar Suceava rămâne cu un om în minus după eliminarea lui Şoldănescu. Când mai era un minut, Bibirig cere time-out şi la reluare Universitatea Suceava reuşeşte să înscrie prin Chiruţ, după ce a scos portarul şi a introdus un jucător de câmp. Clujenii se grăbesc şi pierd mingea, iar arbitrii fluieră joc pasiv la atacul gazdelor şi îl elimină pe Chiruţ, care a ţinut mingea secunde bune, iar jocul este întrerupt când mai erau trei secunde. După proteste ale băncii clujene la arbitrii şi masa tehnică, jocul se reia cu un şut al oaspeţilor, apărat de Iulian Andrei şi Suceava face un pas important spre cupele europene, după victoria cu 25 – 24 în faţa Clujului.

Bibirig: „Important e că am câştigat două puncte preţioase”

Leonard Bibirig, antrenorul principal al formaţiei sucevene, s-a declarat mulţumit de victorie, mai ales că aceasta a fost obţinută în faţa unei contracandidate la un loc de cupă europeană.

„Ştiam că vom avea un meci foarte dificil, din două motive, unul pentru că oaspeţii s-au întărit cu cinci jucători valoroşi, iar al doilea pentru că noi eram deficitari pe postul de pivot şi pe conducător de joc, după accidentarea lui Bursuc şi în plus s-a acumulat o oboseală după deplasarea de la Reşiţa. A fost un meci ce a pus presiune pe ambele echipe, foarte echilibrat, cu răsturnări de scor de ambele părţi. Important e că am câştigat două puncte preţioase ce ne menţin în lupta pentru cupele europene. Felicit jucătorii pentru acest succes, pentru dăruire şi pentru că au crezut în victorie chiar şi când eram conduşi pe final”, a declarat Leonard Bibirig.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Victorie dramatică în faţa Universităţii Cluj.
 Vizualizări articol: 992 |