luni, 28 mar 2011 - Anul XVI, nr. 72 (4670)

Universitatea Suceava îşi păstrează locul patru, după victoria cu Pandurii

Handbaliştii echipei CS Universitatea Suceava au reuşit să mai facă un pas spre un loc de cupele europene, după ce sâmbătă au învins, pe teren propriu, una dintre contracandidatele pentru Europa, Pandurii Târgu Jiu, scor 32-24. Elevii antrenorului Leonard Bibirig au obţinut două puncte foarte importante, cu care se menţin în continuare pe poziţia a patra în clasamentul Ligii Naţionale, la patru puncte de locul trei, ocupat de HC Odorhei, şi la două puncte în faţa locului cinci, pe care se află următorul adversar, Ştiinţa Bacău.

Cu mai mulţi jucători incerţi înaintea meciului, studenţii se aşteptau la o partidă foarte dificilă în compania gorjenilor, care au venit la Suceava hotărâţi să plece cu ambele puncte puse în joc. Tehnicianul Leonard Bibirig a fost nevoit să improvizeze pe posturi, jucând cu Zvanciuc pe inter stânga, în locul lui Ţuţu, cu Chiruţ pe postul de pivot, deşi nu era complet refăcut, în timp ce extrema Adi Mitrea a ajuns în unele momente pe centru, dar s-a descurcat foarte bine, marcând chiar şi de pe picioare.

Partida a început confuz, cu multe ratări de ambele părţi, în care portarul Bogdan Pralea şi-a început recitalul de intervenţii salvatoare, ce pe parcursul meciului i-a exasperat pur şi simplu pe gorjeni. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 3, dar universitarii au revenit şi după 10 minute conduceau cu 5-2, după două goluri înscrise în acelaşi minut de Adomnicăi şi Bursuc. Inexactităţile şi ratările au continuat şi la mijlocul reprizei, iar Târgu Jiu s-a apropiat la un singur gol, scor 6-5. În minutul 22, la scorul de 10-7, Universitatea are şansa de a se desprinde la cinci goluri, dar ratează două atacuri şi oaspeţii micşorează din nou diferenţa la două goluri. Concursul ratărilor şi greşelilor neforţate continuă, dar Pralea se remarcă din nou, apără un şapte metri şi mai multe mingi singur cu adversarul, iar Mitrea stabileşte scorul primei reprize dintr-o aruncare de la 7 metri, 13-8, după ce Chiruţ nu reuşeşte să-l învingă pe portarul advers deşi scăpase singur la semicerc.

Ratările şi greşelile neforţate au continuat şi în partea a doua

Repriza secundă a început în aceeaşi notă ca şi prima, cu multe ratări de ambele părţi, în care oaspeţii s-au apropiat la trei goluri după şase minute de joc, scor 13-10. Portarul Bogdan Pralea este aplaudat frenetic de suporterii veniţi la meci, după ce în minutele 10 şi 15 blochează poarta Universităţii şi apără de patru ori singur cu adversarul, demoralizându-i pe gorjeni prin intervenţiile sale magistrale.

Elevii antrenorului Leonard Bibirig greşesc mai puţin şi-şi surprind adversarii pe contraatac, fapt ce le permite să se distanţeze la şase şi mai apoi şapte goluri în minutul 50, scor 24-17, moment în care antrenorul Pandurilor, Liviu Andrieş, cere time-out, pentru a opri turul de forţă al sucevenilor. Deşi, pe final, Leonard Bibirig a introdus în teren şi jucătorii ce au evoluat mai puţin sau deloc, studenţii s-au distanţat şi la nouă goluri în minutul 53, scor 28-19, şi au câştigat lejer, la opt goluri diferenţă, scor final 32-24.

La finalul meciului, atât antrenorul, cât şi jucătorii suceveni au ţinut să-i dedice această victorie lui Florin Ciubotariu, cel care în ziua partidei a împlinit vârsta de 27 de ani, motiv pentru care îi urăm şi noi „La mulţi ani!” şi cât mai multe realizări în viaţa profesională şi cea de familie.

Pentru Universitatea au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor sportivii: Gavriloaia (7 goluri), Adomnicăi şi Mitrea, câte 6 reuşite, Acatrinei (5), Dediu (3), Zvanciuc, Ciubotariu, Bursuc, Şoldănescu şi Şerban Matei, câte un gol fiecare.

În următoarea etapă, sucevenii vor avea o deplasare foarte dificilă, miercuri, de la ora 17.00, pe terenul Ştiinţei Bacău, echipă ce a trecut pe locul cinci după această etapă, aflându-se la doar două puncte în spatele Universităţii.

O ţigară aruncată a provocat un mic incendiu în exteriorul sălii LPS

La finalul meciului dintre Universitatea Suceava şi Pandurii Târgu Jiu, angajaţii Poliţiei Comunitare şi ai Jandarmeriei Suceava au avut de stins un mic incendiu izbucnit afară, la ieşirea din sală spre pădure, acolo unde erau depozitate lemne, incendiu provocat cel mai probabil de o ţigară aruncată de suporterii ce au ieşit din sală la pauză. Din fericire, incendiul nu a apucat să se extindă şi să ajungă la instalaţia ce asigură climatizarea sălii, fiind stins la timp de poliţişti şi jandarmi.

Rezultatele etapei a 16-a din Liga Naţională de Handbal

Universitatea Suceava – Pandurii Târgu Jiu 32 – 24 (13 – 8)

CSM Oradea – Dinamo Braşov - reprogramat pentru astăzi, de la ora 16.30

Steaua Bucureşti – Universitatea Cluj 26 – 31 (10 – 13)

HCM Constanţa – HC Odorhei 35 – 29 (18 – 16)

CSM Bucureşti – Minaur Baia Mare 27 – 19 (13 – 14)

UCM HC Caraş-Severin – Politehnica Timişoara 31 – 29 (12 – 12)

Ştiinţa Bacău – CSM Satu Mare 31 – 26 (15 – 14)

14. CSM Oradea  15 0 1 14 407 – 502 1

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Suceava îşi păstrează locul patru, după victoria cu Pandurii.
 Vizualizări articol: 1292 |