luni, 28 mar 2011 - Anul XVI, nr. 72 (4670)

Rugby

CSM Bucovina a început noul sezon cu un eşec la Buzău

După mai multe luni de pauză competiţională, echipa locală de rugby a început noul sezon al diviziei secunde, ce în acest an poartă numele de Divizia Naţională, cu o înfrângere pe terenul celor de la Stejarul Buzău, scor 21-39. Cu o echipă aflată în reconstrucţie, ce este formată în majoritate din jucători foarte tineri proveniţi de la LPS Suceava, CSM Bucovina Suceava a început slab acest meci şi a primit eseu după mai multe placaje ratate pe linia de trei sferturi.

Elevii antrenorului Constantin Vlad au revenit în joc, dominând pe pachetul de înaintare, compartiment cu care au reuşit să marcheze un eseu prin Nichiforiuc şi transformat de Flutur. Din păcate, până la pauză, sucevenii au mai avut cel puţin trei mari şanse de a marca eseu, dar Ştefăniţă Rusu şi Constantineanu au fost opriţi la jumătate de metru de terenul de ţintă advers, acelaşi lucru întâmplându-se şi cu un contraatac pe linia de trei sferturi. Contrar jocului din teren, buzoienii au mai marcat două eseuri netransformate după greşeli de apărare în linia suceveană de trei sferturi şi la pauză conduceau cu 17-7.

După pauză, CSM Bucovina reuşeşte să se apropie la trei puncte de adversar, graţie unui eseu marcat de acelaşi Nichiforiuc şi transformat de Flutur, scor 17-14 în favoarea gazdelor. Din păcate, două eliminări temporare ale lui Oprea, pentru placaj periculos, şi Lungu, pentru greşeli repetate, îi lasă pe suceveni în inferioritate, oaspeţii profitând de cei doi oameni în plus, dar şi de câteva greşeli de tehnică şi infracţiuni la regulament, comise de CSM Bucovina. După ce şi-au completat lotul, sucevenii au avut mai multe şanse să marcheze, dar au fost opriţi din nou la limita terenului de ţintă, reuşind doar un eseu prin Nichiforiuc, transformat de Flutur, scor final 39-21 pentru Stejarul Buzău.

„Este primul joc în noua formulă de echipă, una în care după plecările masive de jucători am promovat sportivi foarte tineri, formaţi la LPS Suceava, de Dumitru Livadaru. Este o victorie meritată a buzoienilor, după un meci în care am avut foarte multe şanse de a marca, neconcretizate, jocul nostru suferind după cele două eliminări. Am ratat multe placaje, mai ales pe linia de trei sferturi, unde adversarii au profitat din plin, marcând majoritatea încercărilor, dar am şi comis multe infracţiuni de regulament şi greşeli de tehnică. Mergem înainte şi vom încerca să reconstruim din mers această echipă, ce are nevoie de meciuri în picioare pentru omogenizare, dar sper ca de la o partidă la alta să creştem în valoare”, a explicat la final antrenorul Constantin Vlad.

În etapa următoare, CSM Bucovina Suceava va sta, urmând ca pe 9 aprilie să primească vizita celor de la Ştiinţa Petroşani.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina a început noul sezon cu un eşec la Buzău.
 Vizualizări articol: 720 |