luni, 13 sep 2010 - Anul XV, nr. 215 (4506)

Fotbal juniori republicani

LPS şi Sporting şi-au împărţit victoriile în derbiul local

Ieri la amiază, stadionul Areni a găzduit prima etapă din Campionatul Republican de juniori A şi B, ce a adus faţă în faţă, după şase ani de pauză, două cluburi din municipiul Suceava, mai exact Liceul cu Program Sportiv şi Sporting Suceava.

În prima partidă a acestui derbi local, la juniorii A, echipa Liceului cu Program Sportiv Suceava, pregătită de Ovidiu Murariu, s-a impus cu un sec 3 – 0 în faţa celor de la Sporting Suceava, formaţie ce este antrenată de Aurel Constantin. „Oaspeţii” de la LPS au reuşit deschiderea scorului încă din minutul 12 prin Ciprian Reguş, cel care a primit o centrare peste apărarea Sportingului, de la Ignat şi a marcat cu capul, scor 0-1. Minutul 27 avea să aducă cel deal doilea gol al LPS-ului, după o fază asemănătoare cu primul gol în care Ignat a centrat de pe dreapta, de această dată Ionuţ Viţel reluând imparabil pentru 0 – 2, acesta fiind şi rezultatul la pauză. În partea a doua a jocului, gazdele conduse de pe bancă de Aurel Constantin au forţat egalarea, dar LPS-ul s-a apărat foarte bine şi chiar a închis tabela în minutele de prelungire pe contraatac, prin Cătălin Neamţu, cel ce a rămas singur cu portarul advers după o cursă de urmărire de la mijlocul terenului, scor final 0 – 3.

„Am obţinut o victorie muncită în faţa unei echipe cu pretenţii în acest campionat, după un meci în care jucătorii noştri s-au dăruit şi au avut un randament bun. Gazdele au prestat un joc bun, mai ales în a doua repriză, dar am reuşit să ne închidem foarte bine şi mizam pe contraatacuri. Deşi am avut o perioadă scurtă de pregătire cu această echipă, acest început de campionat îmi dă speranţe că vom obţine şi alte rezultate bune în continuare”, a declarat antrenorul Ovidiu Murariu.

Sporting s-a impus la juniorii B

În celălalt meci, la juniorii republicani B, derbiul local a fost câştigat de echipa Sporting Suceava, cea care s-a impus cu scorul de 2 – 0 în faţa colegilor de la LPS. Ambele goluri ale echipei pregătite de Ciprian Anton au fost marcate în prima repriză, mai exact în minutul 20, de Plăcintă, dintr-o lovitură liberă din afara careului, şi în minutul 30, de Ioancea, după o acţiune în care a rămas singur cu portarul echipei LPS Suceava, pregătită de Ovidiu Căldăruş.

„A fost un meci de angajament, pe care l-am dominat, dar am fructificat prea puţine ocazii. Ca şi la juniorii A, jucătorii de la LPS au avut o evoluţie peste aşteptări şi şi-au dorit foarte mult victoria. Este îmbucurător faptul că după şase ani, LPS Suceava a revenit din nou în acest campionat şi astfel judeţul Suceava are din nou patru echipe la cele două categorii de vârstă”, a declarat la final antrenorul celor de la Sporting, Ciprian Anton.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului LPS şi Sporting şi-au împărţit victoriile în derbiul local.
 Vizualizări articol: 584 |