luni, 8 iun 2009 - Anul XIV, nr. 131 (4117)

Rugby

Sucevenii s-au impus la malul mării

Într-un meci restant din cadrul turneului play-out al Diviziei Naţionale de Rugby, echipa locală CSM Bucovina Suceava a reuşit să se impună pe terenul Cleopatrei Constanţa, cu scorul final de 15 – 10.
După un început mai bun de joc al constănţenilor, elevii antrenorului Constantin Vlad au reechilibrat balanţa jocului, reuşind să deschidă scorul după 20 de minute printr-o lovitură de pedeapsă transformată de juniorul Gabriel Conache, cel care s-a aflat într-o zi excelentă, după ce a marcat toate punctele reuşite de echipa sa, scor 0 – 3.
Până la pauză, perioadele de dominare au alternat de o parte şi cealaltă, CSM Bucovina Suceava terminând repriza cu un avantaj de nouă puncte, graţie altor două lovituri de pedeapsă reuşite de acelaşi Gabriel Conache, scor 0 – 9.
În partea a doua a jocului, sucevenii îşi măresc avantajul cu un drop-gol al lui Conache, scor 0 – 12. Gazdele reuşesc primul eseu al meciului, după o greşeală în apărarea CSM-ului, şi culcă balonul în terenul de ţintă al CSM-ului, dar ratează transformarea, scor 5 – 12. La mijlocul reprizei a doua, Gabriel Conache îşi trece în cont o nouă lovitură de pedeapsă şi îşi aduce echipa la 10 puncte diferenţă, scor 5 – 15. Cu zece minute înainte de final, Cleopatra marchează un nou eseu netransformat, scor 10 – 15, acesta fiind şi scorul final, cu ajutorul căruia sucevenii pleacă spre casă cu patru puncte foarte importante în lupta pentru menţinerea în prima divizie, mai ales că au fost câştigate pe terenul unei formaţii mai bine clasate.
„Chiar dacă acest meci nu a fost unul foarte spectaculos, jucătorii noşti s-au dăruit exemplar, câştigând patru puncte cu ajutorul cărora putem sta liniştiţi. Am reuşit să dominăm în margine, uneori chiar şi în grămezile ordonate, în ciuda căldurii care ne-a moleşit la un moment dat. O zi de graţie a avut şi juniorul pregătit la LPS de Dumitru Livadaru, Gabriel Conache, cel care a reuşit toate punctele noastre şi care, alături de ceilalţi doi colegi, Constantineanu şi Florea, şi-au adus aportul la această victorie”, a declarat, la finalul meciului, antrenorul Constantin Vlad.
Acesta a mai adăugat că în această victorie muncită s-a simţit şi revenirea în teren a lui Flutur, care a fost accidentat şi a lipsit câteva etape.
CSM Bucovina Suceava a început partida de la Constanţa în formula Manea, Ion Rusu, Patenschi, Ştefăniţă Rusu, Preutescu, Constantineanu, Nichiforiuc(c), Onofrei, Creţuleac, Gabriel Conache, Hamciuc, Drelciuc, Florea, Ştefancu şi Flutur, pe parcursul meciului intrând în teren şi Zup, Ivanovici, Ovidiu Soloniuc şi Coca.
Divizia Naţională de Rugby ia o pauză de două luni, până pe 8 august, timp în care rugbyştii suceveni vor continua pregătirea, până pe 2 iulie, cu un număr mai mic de antrenamente, urmând ca după această dată să intre în programul normal. Pentru cei care doresc să vizioneze partida sucevenilor de la Constanţa, postul local de televiziune TV Plus va transmite o înregistrare a meciului, astăzi, de la orele 21.00 şi mâine, de la orele 12.00.