Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9765 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei

Rugby

CSM Bucovina a pierdut la scor confruntarea cu RC Bârlad

Evoluţiile oscilante ale echipei locale de rugby i-au dat din nou bătăi de cap antrenorului Constantin Vlad, după ce elevii săi au fost învinşi categoric la Bârlad, scor 8 – 38, după ce la pauză era 0 – 26. După victoria surprinzătoare în faţa Olimpiei, din etapa trecută, tehnicianul sucevean a sperat că echipa şi-a revenit şi este pe un drum ascendent, dar în această deplasare s-a dovedit contrariul. Lipsa celor trei titulari specializaţi pe posturile din linia de trei sferturi s-a simţit din plin în jocul echipei locale, CSM Bucovina fiind nevoită să improvizeze mai ales pe linia de fund, dar şi la uvertură. La acestea s-a adăugat în debutul partidei şi accidentarea lui Opariuc, dar şi eliminarea lui Ştefancu, ambii titulari pe linia de trei sferturi. Antrenorul Constantin Vlad s-a arătat destul de supărat de jocul foarte slab al elevilor săi, atât pentru lipsa de angajament, cât şi pentru tactica prost înţeleasă, mai ales în prima repriză, când s-a preferat şutarea de baloane înalte, asta cu toate că mingea se întorcea înapoi.

Vlad: „Ne-a lipsit angajamentul şi dăruirea”

„Din păcate avem în continuare evoluţii oscilante, tocmai când am crezut că suntem în creştere de formă. În acest meci, jucătorilor noştri le-a lipsit angajamentul şi dăruirea în joc, la care s-au adăugat şi multiplele greşeli ce în final au dus la o înfrângere categorică la Bârlad, acolo unde nu am mai pierdut de mult în această manieră. Lipsa titularilor m-a obligat să fac improvizaţii pe linia de trei sferturi, rezervele introduse în teren neridicându-se la valoarea jucătorilor specializaţi pe acele posturi”, a declarat după meciul pierdut la Bârlad, antrenorul Constantin Vlad. Acesta a adăugat că după punctele pierdute chiar în faţa uneia dintre contracandidatele la evitarea retrogradării, echipa sa va trebui să fie mult mai atentă la meciurile viitoare, pentru a nu avea surprize, asta mai ales că bârlădenii s-au apropiat la doar două puncte în clasament.

În celelalte două partide ale turneului play-out, Poli Iaşi s-a impus la limită pe terenul Olimpiei, scor 17 – 16, iar Cleopatra Constanţa a câştigat clar la Braşov, scor 47 – 12. Sâmbătă, în următoarea etapă, sucevenii vor juca pe teren propriu, în compania ultimei clasate, CFR CSU Braşov, formaţie ce nu a câştigat nici un punct în acest sezon, în timp ce RC Bârlad va avea o misiune foarte grea, acasă la prima clasată, Poli Iaşi.

6. CFR CSU M Braşov          14 0 0 14 72-913 0pb 0p
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM Bucovina a pierdut la scor confruntarea cu RC Bârlad.
 Vizualizări articol: 935 |