luni, 25 mai 2009 - Anul XIV, nr. 119 (4105)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Suceava, la 60 de minute de trofeul Challenge Cup

Handbaliştii echipei locale de handbal Universitatea Suceava au reuşit să facă un prim pas către câştigarea trofeului în Challenge Cup, după ce aseară s-au impus pe terenul Reşiţei cu scorul de 27 – 25, în turul finalei acestei competiţii. Deşi Reşiţa era favorită la câştigarea acestei partide, elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Leonard Bibirig au reuşit să facă un joc foarte bun, mai ales în repriza secundă, atunci când s-au distanţat pe tabelă chiar şi la şase goluri. Astfel, Suceava este la doar 60 de minute de cea mai mare performanţă din istoria sporturilor de echipă, iar returul de duminică se va juca cu trofeul pe masă.

Sucevenii au intrat în meci mai greu

Începutul de meci a fost unul destul de sărac în goluri, ambele formaţii ratând de mai multe ori, Reşiţa chiar şi din superioritatea numerică, după ce Bibirig a fost eliminat chiar din minutul doi. După opt minute de joc s-au marcat doar patru goluri, sucevenii fiind la egalitate cu gazdele, scor 2 – 2. Deşi au fost şicanaţi de arbitri mai tot timpul meciului, la mijlocul primei reprize, Universitatea reuşea să conducă pentru prima dată şi chiar să se distanţeze la două goluri, scor 7 – 5, aici un mare merit avându-l portarul Iulian Andrei, cel care a prins o zi foarte bună, salvându-şi coechipierii de la multe goluri ca şi făcute. Deşi au ratat un 7 metri, elevii lui Aihan Omer reuşesc să egaleze la şapte. Adomnicăi îşi aduce echipa din nou în avantaj, dar câteva greşeli din jocul sucevenilor le permit gazdelor să înscrie de trei ori consecutiv şi astfel să conducă la două goluri, scor 10 – 8. Studenţii revin în joc şi marchează patru goluri fără să primească nici unul, în minutul 24, scorul fiind 12 – 10. Până la finalul reprizei jocul este destul de echilibrat, Universitatea păstrându-şi avantajul de două goluri până la fluierul final al reprizei, scor 15 – 13. Sucevenii puteau intra la vestiare cu trei goluri avans, dar reuşita lui Dospinescu a venit la doar o secundă după expirarea timpului regulamentar.

Iulian Andrei a închis poarta

Debutul reprizei secunde a aparţinut Universităţii, cea care s-a apărat foarte bine, reuşind să se distanţeze la trei şi mai apoi cinci goluri, scor 20 – 15, în minutul 38, moment în care tehnicianul Reşiţei, Aihan Omer a cerut time-out, tocmai pentru a opri tăvălugul sucevean la poarta sa. La reluarea jocului, se remarcă din nou portarii Sucevei, Pralea reuşind să pareze un 7 metri în faţa lui Irimescu, iar Iulian Andrei să salveze un gol din situaţie de unul la unul. Mitrea marchează şi universitarii se duc pentru prima dată la şase goluri avans, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţă din acest joc, scor în minutul 40, 21 – 15. Reşiţenii îşi aduc aminte că au câştigat ultimele două trofee ale Challenge Cup şi revin în joc cu trei goluri consecutive, dar Universitatea rămâne în continuare în avantaj.

Arbitraj ostil pentru Suceava

Deşi sunt penalizaţi de arbitri la mai toate duelurile din apropierea semicercului propriu, studenţii simt că pot câştiga şi continuă să înscrie, chiar şi în inferioritate numerică, ajutaţi de intervenţiile de mare portar ale lui Iulian Andrei. Când mai erau şapte minute de joc, sportivii lui Petru Ghervan şi Leonard Bibirig aveau un avantaj de cinci goluri, scor 21 – 26 şi victoria era tot mai aproape. Finalul de joc avea să fie unul foarte tensionat, după ce reşiţenii s-au apropiat din nou la trei goluri, iar Chiruţ a ratat un 7 metri, în timp ce Bursuc nu a reuşit golul, singur cu portarul, după ce în prima repriză nu prea l-a iertat pe acesta cu aruncările sale surprinzătoare de la semi înălţime. În ultimele două minute de joc, gazdele au crezut că pot egala, mai ales că sucevenii erau în inferioritate, dar şi de această dată, cel mai bun jucător al Universităţii, portarul Iulian Andrei s-a remarcat cu două parade salvatoare, una singur cu adversarul şi una din 7 metri, partida încheindu-se cu victoria Sucevei, scor 27 – 25.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Suceava, la 60 de minute de trofeul Challenge Cup.
 Vizualizări articol: 3143 |