luni, 16 mar 2009 - Anul XIV, nr. 61 (4047)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Victorie fără probleme la Piteşti

Handbaliştii echipei sucevene CS Universitatea au obţinut o nouă victorie în Liga Naţională, după ce s-au impus pe terenul unei echipe ca şi retrogradată, CS H&V Piteşti, scor 37 – 26, după ce la pauză conduceau cu 18 – 14.

Faţă de meciul din tur, când piteştenii au reuşit la Suceava un nesperat rezultat de egalitate, scor 24 – 24, de această dată elevii antrenorilor Petru Ghervan şi Leonard Bibirig nu le-au mai dat nici o speranţă adversarilor, conducând ostilităţile pe durata întregii partide.

După un început mai bun al sucevenilor, pe fondul unui joc destul de tare, gazdele au reuşit să echilibreze oarecum balanţa, apropiindu-se la un gol, dar asta nu a durat decât câteva minute, Universitatea distanţându-se la şase goluri, după cinci reuşite consecutive, scor 12 – 6. Acest avantaj s-a menţinut până aproape de final, când gazdele au reuşit două goluri, universitarii intrând la vestiare cu un avantaj de patru goluri, scor 18 – 14.

Partea a doua a jocului a aparţinut în totalitate studenţilor, care cu ajutorul unui contraatac fulgerător şi o apărare precisă s-au impus la o diferenţă categorică de 11 goluri, scor 37 – 26.

Jocul bun al sucevenilor s-a văzut şi în ultimele 10 minute, atunci când au rămas de două ori în patru jucători, după patru eliminări pentru atingerea mingii cu piciorul.

În ciuda inferiorităţii, Universitatea s-a apărat foarte bine şi a reuşit să nu primească gol, ba din contra a marcat mai multe goluri. Pentru studenţi au reuşit să marcheze sportivii Mitrea(7), Adomnicăi(6), Gavriloaia(5), Bursuc(4), Bibirig(4), Chiruţ(3), Dospinescu(3), Ţuţu(2), Ignat(2) şi Brădăţan(1).

Cu ajutorul acestei victorii, Universitatea Suceava s-a apropiat la trei puncte de locul şase, ocupat în acest moment de HC Odorhei, echipă care în această etapă a pierdut pe teren propriu în compania celor de la HCM Reşiţa, scor 30 – 32.

„Am controlat jocul pe durata întregului meci, cu toate că am întâlnit o echipă incomodă, care a dorit să câştige, pentru a-şi menţine sprijinul pe care-l au din partea finanţatorilor. După o primă repriză destul de echilibrată, în partea a doua ne-am distanţat suficient pentru a nu avea probleme pe final, atunci când pe fondul unui scor strâns se pot întâmpla multe. Cele două puncte sunt un pas înainte după ce Odorhei-ul a pierdut cu Reşiţa şi ne-am apropiat la trei puncte, dar victoria de la Piteşti nu are nici o relevanţă dacă nu câştigăm în etapele următoare, cu Timişoara şi Baia Mare”, a declarat antrenorul Petru Ghervan.

Miercuri, de la orele 17.00, echipa Universitatea va avea un nou examen, de această dată pe teren propriu, în compania celor de la HCM Poli Timişoara.