vineri, 30 mar 2012 - Anul XVII, nr. 75 (4980)

Eveniment

Barcelona nu a marcat în Liga Campionilor

Antrenorul Massimiliano Allegri a declarat, miercuri seară, după remiza înregistrată de echipa sa AC Milan, scor 0-0, în partida cu FC Barcelona, că formaţia italiană pleacă în Catalunia cu un uşor avantaj, dat de faptul că îi sunt suficiente 2 rezultate din 3 pentru calificarea în semifinalele LC.

"La meciul retur, ne putem permite două rezultate din trei (n.r. - egal cu goluri sau victorie), ceea ce ne conferă un mic avantaj, în faţa celei mai bune echipe din lume. În anumite momente am jucat bine, în altele am fost prea defensivi", a declarat Allegri, informează AFP.

"Admir încrederea pe care o au în forţele lor, dar aşa a fost şi cu Milanul lui Arigo Sacchi şi cu cel al lui Fabio Capello. Ei sunt mulţumiţi de acest 0-0. Ei ştiu că dacă vor marca în retur, noi trebuie să marcăm de două ori, iar dacă marchează ei de două ori, noi trebuie să dăm trei goluri. Dar noi avem obişnuinţa de juca pentru a câştiga, deşi ştim că nu va fi uşor", a spus Guardiola.

FC Barcelona a depus o plângere la UEFA, cu privire la starea gazonului Stadionului Giuseppe Meazza.

După meci, antrenorul formaţiei FC Barcelona, Pep Guardiola, s-a plâns şi el de starea gazonului. "Noi ne adaptăm la tot, venim şi jucăm. Dar este o problemă pentru calitatea spectacolului. Un teren ca acesta este dificil".

În timpul partidei, jucătorii formaţiei FC Barcelona au fost victimele "capcanelor" peluzei de pe San Siro, care a arătat asemănător cu gazonul de pe Arena Naţională la meciul România-Franţa. Messi a alunecat în momentul în care a executat o lovitură liberă, iar mingea a luat o traiectorie ciudată şi a fost foarte aproape ca unul dintre coechipierii săi să o introducă în poarta gazdelor. Alţi fotbalişti catalani, printre care Dani Alves, au avut dificultăţi în a-şi menţine echilibrul pe teren din acelaşi motiv.

Bayern Munchen, cu un pas în semifinale

Tehnicianul formaţiei Bayern Munchen, Jupp Heynckes, a declarat, miercuri, după victoria obţinută, scor 2-0, cu Olympique Marseille, că nu are îndoieli cu privire la calificare, dar are respect faţă de adversar, astfel că va trata cu seriozitate partide retur, din sferturile Ligii Campionilor. Golurile învingătorilor au fost marcate de Gomez '44 şi Robben '69.

"Ne-am atins obiectivul de a câştiga fără gol primit. Marseille joacă un fotbal emoţional, era foarte important să obţine un asmenea rezultat înaintea meciului retur. Prin cartonaşul galben primit, Schweinsteiger şi-a făcut o revenire scurtă, pentru că va fi suspendat la meciul retur. Sun bucuros de această partidă, ţinând cont că vom juca la fiecare trei zile, dar nu sunt mulţumit că am primit cinci cartonaşe galbene, mai ales cel al lui Schweinsteiger, care este cu adevărat inutil şi i-am spus asta. Mai sunt încă 90 de minute de joc şi o calificare de obţinut şi nu vreau să vorbesc de adversarul din semifinale. Nu am îndoieli cu adevărat, dar am respect faţă de adversar. Am văzut multe meciuri şi ştiu că o astfel întâlnire se joacă tur-retur", a spus Heynckes, informează AFP.

Antrenorul Didier Deschamps a declarat că există încă o şansă pentru calificarea formaţiei franceze în semifinalele Ligii Campionilor, dar este infimă, informează AFP.

"Cred că în prima repriză, până la gol, nu am făcut lucruri rele, chiar dacă Bayern şi-a arătat întregul potenţial. Însă am luat un gol chiar înainte de pauză, iar acel gol ne-a făcut mult rău. În repriza a doua ne-a fost foarte greu, pentru că am avut o mare echipă în faţa noastră. Ne-au lipsit mai mult suflet, mai multă generozitate, dar a existat o superioritate care s-a văzut. Totuşi, înainte de primul gol, a existat un henţ evident care nu a fost sancţionat şi sunt cinci arbitri pe teren. Ne rămâne o şansă, dar este infimă. Să pierzi în tur cu 2-0 nu te plasează în cea mai bună poziţie. Nu avem nevoie de mobilizare, vom face cel mai bun joc posibil în retur, ştiind că Bayern este foarte motivată atunci când evoluează pe teren propriu. Nu am să-i reproşez nimic portarului Andrade în această seară. Nu trebuie să cădem în pesimism, există tot timpul meciuri de câştigat. Mai avem un retur, o finală de Cupa Ligii şi nouă meciuri în campionat", a spus Deschamps.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Barcelona nu a marcat în Liga Campionilor.
 Vizualizări articol: 357 |