Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9757 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6253 lei

Cupa UEFA

EuroMutu

Atacantul Adrian Mutu a marcat două goluri pentru Fiorentina în meciul din deplasare cu PSV Eindhoven, scor 2-0, rezultat în urma căruia formaţia italiană s-a calificat în semifinalele Cupei UEFA.

Mutu a marcat în minutul 38, din lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, iar apoi a înscris din nou în minutul 53. Atacantul român, care a fost titular, a primit un cartonaş galben în minutul 19 şi a fost înlocuit în minutul 86.

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, şi atunci golul Fiorentinei fiind marcat de Mutu.

"Comoara Fiorentinei", "Devastant", "Ovaţii în picioare", "Prestaţie stratosferică" sunt doar câteva din titlurile presei italiene pentru evoluţia atacantului român Adrian Mutu.

"Mutu, picior de aur, Firenze visează", a titrat Il Giornale. "Piciorul de aur al lui Adrian Mutu a zdrobit PSV Eindhoven şi a deschis Fiorentinei uşa semifinalelor Cupei UEFA. "A fost un show. Primul gol al lui Mutu, un şut puternic şi precis, a fost marca jucătorului cu cea mai multă personalitate şi clasă: şut în dreapta portarului", menţionează sursa citată.

"Cele două goluri? Sincer să fiu în acele momente pentru mine conta mai mult echipa, rezultatul, decât golurile mele. Desigur, primul a fost foarte frumos, dar repet, acel gol era important mai ales pentru că în acel mod reuşeam să redeschidem rezultatul din tur. Am eliminat o formaţie foarte puternică, venită din Liga Campionilor, ca şi viitoarea noastră adversară, Glasgow Rangers. Noi avem mai puţină experienţă faţă de aceste echipe, dar cu suflet putem să obţinem satisfacţii mari şi importante. Sunt mândru că fac parte din unica echipă italiană aflată încă în cupele europene. Asta spune mult despre ceea ce Fiorentina continuă să facă în acest sezon. A fost o seară perfectă, din acelea care îşi lasă amprenta", a spus Adrian Mutu.

Contra a trăit o mare deziluzie

Fundaşul Cosmin Contra a marcat primul gol al formaţiei Getafe în meciul cu Bayern Munchen, scor 3-3, după prelungiri, rezultat în urma căruia echipa germană s-a calificat în semifinalele Cupei UEFA.

Cosmin Contra, care a fost titular şi a fost înlocuit în minutul 66, a marcat în minutul 44. Celelalte goluri ale formaţiei Getafe au fost marcate de Casquero '91 şi Braulio '93. Pentru Bayern au înscris Ribery '89 şi Luca Toni '114 şi '120.

Getafe a evoluat din minutul 6 cu un jucător mai puţin, după ce Ruben de la Red a fost eliminat.

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, golul spaniolilor fiind marcat tot de Contra.

Bayern Munchen s-a calificat în semifinale datorită numărului mai mare de goluri marcate în deplasare.

Publicaţia spaniolă AS scrie, vineri, că fundaşul român al echipei Getafe, Cosmin Contra, a fost fenomenal la meciul cu Bayern Munchen, în care a marcat un gol "maradonian", aluzie la fostul fotbalist argentinian Diego Armando Maradona.

Fundaşul Cosmin Contra a declarat că este dureros când pierzi calificarea în ultimul minut, dar de aceea este fotbalul atât de frumos.

"Te doare când ţi se întâmplă aşa ceva. După ce conduci, după ce evoluezi 115 minute în zece te doare să fii egalat astfel. Este nedrept, însă aşa este fotbalul şi de aceea este atât de frumos", a spus Contra, potrivit presei spaniole.

El s-a declarat mândru de prestaţia coechipierilor săi. "Toţi colegii mei au muncit mult şi sunt foarte mândru de ei. Am jucat cu mulţi fotbalişti şi am fost în vestiare mari, dar jos pălăria pentru modul în care s-au luptat astăzi", a precizat Cosmin Contra.

Contra, care a recunoscut că nu se ştie niciodată dacă Getafe va mai ajunge atât de aproape de semifinalele Cupei UEFA, a spus că speră ca echipa sa să câştige, miercuri, Cupa Spaniei.

Glasgow Rangers şi Zenit St. Petersburg, în careul de aşi

Echipa scoţiană Glasgow Rangers s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei UEFA, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia portugheză Sporting Lisabona, în manşa secundă.

Golurile au fost marcate de Darcheville, în minutul 60, şi Whittaker '90+2. În tur, scorul a fost egal 0-0.

Echipa rusă Zenit Sankt Petersburg s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei UEFA, în ciuda înfrângerii cu scorul de 1-0, pe teren propriu, în faţa formaţiei germane Bayer Leverkusen, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Bulikin '18. Zenit Sankt Petersburg s-a calificat în semifinale, după ce în tur, în Germania, s-a impus cu scorul de 4-1.

În semifinale se vor întâlni Fiorentina – Glasgow Rangers, respectiv Bayern Munchen – Zenit Sankt Petersburg.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului EuroMutu.
 Vizualizări articol: 658 |