sâmbătă, 21 aug 2021 - Anul XXVI, nr. 195 (7807)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9467 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,2501 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Shopping City Suceava
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   1 imagine |   ø fişiere video

Ceremonie

Câștigătorii concursurilor Serbării de la Putna au fost premiați

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Câștigătorii concursurilor Serbării de la Putna au fost premiați săptămâna aceasta, în cadrul unei ceremonii organizate după Sfânta Liturghie și pomenirea ctitorilor mănăstirii și a organizatorilor Serbării de la Putna din 1871.

Premiile au fost acordate în prezența Patriarhului Daniel, a președintelui Academiei Române, acad. Ioan-Aurel Pop, a Mitropolitului Teofan al Moldovei și Bucovinei, a Arhiepiscopului Calinic al Sucevei și Rădăuților și a Preasfințitului Damaschin Dorneanul.

Concursurile „Serbării de la Putna – 150. Continuitatea unui ideal” s-au adresat tinerilor cu vârste între 14 și 35 de ani și s-au desfășurat la patru categorii: Creație literară (poezie, proză scurtă, eseu), Discurs, Creație plastică, Creație video.

Premiile au constat în cununa de lauri a Serbării; medalie și diplomă; cărți; suma de 2.000/3.000 lei; expunerea sau publicarea lucrărilor câștigătoare în revistele dedicate Serbării, în expoziții temporare și pe site-ul Serbării.

După ceremonia de premiere, Cosmin Țugui a prezentat discursul cu care a câștigat Marele Premiu la categoria Discurs: “Curajul și puterea de a fi și de a rămâne român în Europa”.

Ceremonia de premiere s-a încheiat cu Imnul „Serbării de la Putna - 150. Continuitatea unui ideal”, conform agenției de presă a Patriarhiei Române, Basilica.ro.

Cântecul, intitulat “Un ideal la Putna”, a fost interpretat de Silvia Mleșniță, membră ASCOR și studentă la Facultatea de Matematică a Universității „Al. I. Cuza” din Iași.

 

Lista câștigătorilor din acest an ai concursurilor „Serbarea de la Putna – 150”, pe categorii:

 

Discurs

Juriul a fost format din Ioan Aurel Pop, președintele Academiei Române, Ștefan Afloroaei, profesor universitar la Facultatea de Filosofie din Iași, membru al Academiei Române, și Adrian Alui Gheorghe, scriitor și critic literar.

 

Marele Premiu – Țugui Cosmin, 18 ani, Colegiul Național ,,Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți
Titlu: Curajul și puterea de a fi și de a rămâne român în Europa

Premiul I – Radu Artiom, 24 ani, Facultatea de Drept, București
Titlu: Reîntoarcerea la izvoare

Premiul al II-lea – Man Silvian-Emanuel, 29 ani, Iași
Titlu: Continuitatea unui ideal: învierea neamului românesc

Premiul al III-lea – Hîncu Ionuț Mihai, 32 ani, Vicovu de Sus, Suceava
Titlu: Putna – Ierusalimul neamului românesc

Premii speciale:
Dimitriu Maria-Corina, 19 ani, Colegiul Național ,,Costache Negruzzi” Iași
Gherman Ionel-Alexandru, 25 de ani, Vicovu de Sus, Suceava
Paul Diana, 20 ani, Cluj-Napoca
Rizea Ioan Alexandru, 22 ani, Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Justinian Patriarhul”, București

Concursul de creație literară

Juriul a fost format din Alex Ștefănescu, scriitor, critic și istoric literar, Ana Blandiana, scriitor, membru al Academiei Române, și Adrian Alui Gheorghe, scriitor, critic literar.

Marele Premiu – Butnariuc Iustin, 22 ani, Facultatea de Medicină Generală, Iași
Titlul eseului: Despre entropie și boală în Europa fragilității spirituale

Poezie

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Ungureanu Paul Andrei, Suceava
Premiul al II-lea – Pasanciuc Ana, Suceava
Premiul al III-lea – Plăcintă Alexia, Suceava
Mențiune – Ilie Dimitria, 19 ani, Liceul „Dimitrie Cantemir” Onești

Proză scurtă

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Grigorescu Emanuela, Colegiul Național Pedagogic „Carol I”, Câmpulung Muscel
Premiul al II-lea – Tomescu Ana-Maria, 17 ani, Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva” Timișoara
Premiul al III-lea – Scurtul Bianca, Liceul Teoretic „Liviu Deleanu” Chișinău (Republica Moldova)

Mențiuni:
Marin Irina-Mirela, 16 ani, Colegiul Național „Ferdinand I” Bacău
Petrache Theodora, 18 ani, Colegiul Național „Matei Basarab” București
Vasiliu Cristina-Gabriela, 16 ani, Colegiul Național „Gh. Munteanu Murgoci” Brăila
Găitan Gheorghe, 18 ani, Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava

Categoria de vârstă: studenți

Premiul I – Scorțaru Adela Adriana, Facultatea de Drept „Babeș-Bolyai”, Cluj
Premiul al II-lea – Mariei Mihail, 19 ani, Facultatea de Biologie, Iași
Premiul al III-lea – Covaciu Filofteia Marciana, 19 ani, Oradea

Mențiuni:
Croitoru Luminița-Mihaela, 20 de ani, Facultatea de Litere, București
Dună Denisa, 25 de ani, Facultatea de Litere, București
Pătrăucean Constantin-Andrei, 25 de ani, masterand Facultatea de Litere, Suceava

Categoria de vârstă: tineri 22 – 35 de ani

Premiul I – Chelcioiu Mara, 28 de ani, Miroslăvești, Prahova
Premiul al II-lea – Chifan Andreea, 24 de ani, Gura Putnei, Suceava
Premiul al III-lea – Benea Alexandra, 35 de ani, Șelimbăr, Sibiu
Mențiune: Prisacariu Maria, 25 ani, București

Eseu

Categoria de vârstă: liceeni

Premiul I – Moraru Laura, Liceul Tehnologic ,,Jean Dinu” Adamclisi
Premiul al II-lea – Preda Ionuț, Liceul Tehnologic ,,Jean Dinu” Adamclisi
Premiul al III-lea – Staicu Gabriela, Colegiul Național „Unirea” Focșani

Mențiuni:
Buzbuchi Atena Maria, 17 ani, Colegiul Național „Radu Negru” Făgăraș
Dimitriu Maria-Corina, 19 ani, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași
Pajint Andrei Nicolae, 15 ani, Colegiul Național „Unirea” Târgu Mureș

Categoria de vârstă: studenți

Premiul I – Țugui Ștefan, 20 ani, Facultatea de Drept, București
Premiul al II-lea – Ciupac Vladislav, 19 ani, Facultatea de Istorie și Geografie, Suceava
Premiul al III-lea – Bârcă Dafina, 18 ani, Feneș, Caraș-Severin

Mențiuni:
Barbu Maria-Alexandra, 20 ani, Facultatea de Automatică și Calculatoare, București
Iordache Nicol-Maria, 21 de ani, Facultatea de Drept, București
Obreja Aurelia, 22 ani, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Orhei (Republica Moldova)

Categoria de vârstă: tineri 22 – 35 de ani

Premiul I – Iftime Adina-Alexandra, 26 ani, Botoșani
Premiul al II-lea – Dandeș Daniela, 29 ani, Wheatley, Oxfordshire (Marea Britanie)
Premiul al III-lea – Chifan Andreea, 24 ani, Putna, Suceava

Concursul de creație plastică

Juriul a fost format din Oliv Mircea, critic de artă, Oana Ruxandra Hrișcă, lector universitar, și Corina Cimpoeșu, istoric de artă.

Marele Premiu – Chiriac Emanuel, 28 de ani, Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași
Titlu: Dor de întreg

Categoria de vârstă: 14 – 19 ani

Premiul I – Dărăban Elena, 18 ani, Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad
Premiul al II-lea – Bîrlădeanu Alexandra, 16 ani, Seminarul Teologic „Sfântul Vasile cel Mare” Iași
Premiul al III-lea – Mironescu Alina Georgeta, 19 ani, Vicovu de Sus, Suceava

Mențiuni:
Cîrlan Irina Mihaela, 15 ani, Liceul de artă „G. Georgescu” Tulcea
Dan Delia Giorgiana, 15 ani, Liceul de artă „G. Georgescu” Tulcea
Ganciu Maria, 14 ani

Categoria de vârstă: 20 – 35 ani

Premiul I – Busuioceanu Georgiana-Ramona, Craiova
Premiul al II-lea – Avărvăroaei Emilia, 21 de ani, Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași
Premiul al III-lea – Rusu Constantin, 33 de ani, doctorand, Universitatea Națională de Arte, București

Mențiuni:
Arbore Maria, 26 de ani, Iași
Mihai Narcisa Rafaela, Facultatea de Teologie Ortodoxă, București
Păcurar Diana-Maria, Hunedoara

Concursul de creație video

Juriul a fost format din Simona Iordache, scenarist, regizor Trinitas TV, Iosif Andronic, videograf, și Monah Iachint Sabău, videograf.

Marele Premiu – Ciobanu Ovidiu, 24 ani, Comănești
Titlul: Cărăruia

Premiul I – Țapu Mădălina, 22 ani, Iași
Titlul: Rost

Premiul al II-lea – Tincu Ariadna și Justinian, 21 și 25 ani, Hârlău, Iași
Titlul: Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie…

Premiul al III-lea – Șoș Călin-Andrei, 25 ani, București
Titlul: Continuitatea unui ideal

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Câștigătorii concursurilor Serbării de la Putna au fost premiați.
 Vizualizări articol: 1113 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Câștigătorii concursurilor Serbării de la Putna au fost premiați0.05

Facos Suceava
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Local

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei