Programează un test drive cu SUV-ul Toyota Corolla Cross
Programează un test drive cu SUV-ul Toyota Corolla Cross
Programează un test drive cu SUV-ul Toyota Corolla Cross
 
marţi, 31 oct 2023 - Anul XXVIII, nr. 256 (8480)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9775 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,3787 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Colţul cititorului

Inteligența Artificială: Mit sau Realitate?

Sâmbătă, 28 octombrie 2023, a avut loc o nouă întrunire a Clubului Quantum – club studențesc funcționând în cadrul Facultății de Inginerie Electrică a universității sucevene. Manifestarea a avut loc în sala de conferințe a căminului 4 al USV, începând cu ora 11:00.

Tema dezbaterii a fost: Inteligența Artificială: Mit sau Realitate? Pentru discuții, alături de studenți ai universității, au fost invitați oameni de cultură cu reprezentativitate în arealul nostru spiritual. Aceștia au avut ocazia să își prezinte părerile și percepțiile personale asupra fenomenului atât de actual în momentul de față, completând unele dintre idei cu mostre ale creațiilor personale.

La întâlnirea clubului au intervenit scriitori (Constantin Horbovanu, Grațiela Țurțu), poeți (Mariana Bilic, Marlena Ciobanu, Gabriel Todică), jurnaliști și analiști literari (George Sauciuc, Marinel Dănilă), persoane cu preocupări culturale (Gabriela Șutac, Rareș Havârneanu), istorici (Vasile Adăscăliței) și chiar persoane cu orientare preponderent tehnică, ingineri, care însă cochetează cu cultura artistică pe lângă manifestarea intrinsecă a interesului direct către cea științifică (Carmen-Marilena Mahalu).

Dintre studenți de remarcat sunt Andru-Gabriel Spotilă și Vladislav Gratii (Automatică, anul 3), viitori ingineri în domeniul automaticii, deci factori cu directă implicare în domeniul asociat sintagmei de Inteligență Artificială, care au avut în felul acesta ocazia să participe la o dezbatere de înalt nivel intelectual, din care cu siguranță au putut sesiza nuanțele împletirii culturii științifice cu cea artistică.

Nu au lipsit momentele de relaxare muzicală, datorate studentului Vadim Rotari (Automatică, anul 2), care a reușit să încânte auditoriul cu piese interpretate la chitara acustică, atât cu text în limba română, cât și în engleză.

Ca urmare a discuțiilor s-a detașat concluzia că așa-numita Inteligență Artificială mai are de parcurs un drum lung până la a atinge un nivel de actualitate, statusul său în acest moment fiind doar potențial (în devenire). Iar la întrebarea: Cine se teme de Inteligența Artificială? participanții la discuție au căzut de acord că:Noi nu!

 

Conf.dr.ing. George Mahalu

 

 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Inteligența Artificială: Mit sau Realitate?.
 Vizualizări articol: 613 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inteligența Artificială: Mit sau Realitate?0.05

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei