miercuri, 11 iun 2014 - Anul XIX, nr. 132 (5641)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Sportul minţii

Aproape 100 de copii au participat la un concurs de şah la Moldoviţa

Localitatea Moldoviţa a găzduit zilele trecute cea de-a doua ediţie a concursului de şah Cupa „1 iunie”. Competiţia a fost onorată de un număr mare de iubitori ai sportului minţii, aproape 100. Copiii şi adolescenţii au fost repartizaţi pe categorii de vârstă, iar concursul a fost structurat în aşa fel încât participanţii au avut parte nu doar de emoţii şi concentrare, ci şi de moment de relaxare.

Organizatorii au gândit concursul, derulat pe parcursul a cinci runde, în două etape. Prima etapă a cuprins primele trei runde, iar apoi a urmat o pauză de trei ore, perioadă în care copiii au făcut o călătorie cu mocăniţa de la Moldoviţa şi au vizitat Muzeul Ouălor Încondeiate al Luciei Condrea.

A doua etapă a programat ultimele două runde, iar la final s-a tras linie şi au fost premiaţi cei mai merituoşi participanţi.

La categoria până în 8 ani, primul loc la băieţi a fost ocupat Rareş Stanco-Suceava, iar la fete de Alexandra Moroşan-Clubul Copiilor Vatra Dornei.

La categoria 8-10 ani, premiul cel mare la băieţi i-a revenit lui Claudiu Ismail-Clubul Copiilor Suceava, în timp ce în competiţia feminină a triumfat Ana Maria Cozan-Vatra Dornei.

Categoria 10-12 ani a fost mult mai strânsă, dovadă faptul că pe primul loc s-au clasat doi concurenţi în competiţia băieţilor, respectiv Sebastian Pauliuc-Şcoala Argel şi Robert Lover-Clubul Copiilor Gura Humorului. Mai strânsă a fost competiţia la fete, unde locul unu a fost împărţit de trei participante: Iulia Ciuvercă-Argel, Corina Şuhan-Clubul Copiilor Suceava şi Andra Crăciunescu-Clubul Copiilor Vatra Dornei.

Echilibrul s-a menţinut la fete şi la categoria 12-14 ani, unde pe primul loc s-au clasat două competitoare: Ana Moroşan-Clubul Copiilor Vatra Dornei şi Ştefana Oblezniuc-Câmpulung Moldovenesc, în timp ce la băieţi, la aceeaşi categorie de vârstă, primul loc a fost ocupat de Lucian Procopiuc-Şcoala Argel.

La categoria 14-16 ani, băieţi, câştigător a fost Ştefan Galben-Costişa, iar la fete prima poziţie a fost ocupată de Magdalena Coman-Clubul Copiilor Vatra Dornei.

Ultima categorie, 16-18 ani, i-a avut câştigători pe Mihai Negură-Câmpulung Moldovenesc şi Eusebiu Hloşciuc-Argel, în competiţia băieţilor, respectiv Georgiana Tcaciuc-Câmpulung Moldovenesc, în competiţia fetelor.

Pe echipe s-a impus echipa din Vatra Dornei

La final a existat şi un clasament al cluburilor participante. Prima poziţie a revenit Clubului Copiilor din Vatra Dornei, cu 4 locuri I, 6 locuri II şi 5 locuri III, treapta a doua a podiumului a fost ocupată de Clubul Copiilor din Câmpulung Moldovenesc, cu 4 locuri I şi 4 locuri II, iar Şcoala Argel a fost a treia, cu 4 locuri I, 2 locuri II şi 2 locuri III.

„Concursul a avut un impact deosebit asupra tinerilor participanți care sunt din ce în ce mai mulți, șahul fiind considerat unul dintre cele mai frumoase sporturi. Demn de menţionat este faptul că la Școala Gimnazială Argel toți elevii de la clasele V-VIII știu foarte bine să joace șah și la această competiție au participat cu un număr de 22 de copii”, a declarat Dumitru Negură, organizatorul acţiunii şi profesor la Școala Gimnazială Argel din cadrul Liceului Tehnologic Moldovița.

La competiţie au participat Cluburile sportive ale copiilor din Vatra Dornei, antrenor Stelian Hasna, echipa din Câmpulung Moldovenesc, antrenor Filaret Oblezniuc, echipa din Gura Humorului, antrenor Marinel Tiron, echipa din Suceava, antrenor Victor Teodoriu, echipa din Costișa, antrenor Mihai Nicolaescu, Școala Gimnazială Argel, antrenor Dumitru Negură.

Au mai participat copii care nu fac parte din cluburi sportive, însoțiți de părinți, cum au fost copiii de la Rădăuți, Suceava, Câmpulung, Moldovița.

Resursele financiare au fost asigurate de Primăria Moldovița, primar Iliesi Traian, iar cele materiale de către Liceul Tehnologic Moldovița.

Parteneri au fost: Direcția județeană pentru sport și tineret Suceava, Primăria Moldovița și Liceul Tehnologic Moldovița.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Aproape 100 de copii au participat la un concurs de şah la Moldoviţa.
 Vizualizări articol: 1007 |