Vicepreședintele PNL, senatorul Varujan Vosganian, a anunțat, joi, la Iași, că moțiunea de cenzură a opoziției va avea ca titlu „Marea păcăleală PDL-PSD”, iar textul moțiunii va cuprinde promisiunile neonorate ale unui guvern recidivist, care nu diminuează efectele crizei, ci o agravează. „Textul moțiunii a fost definitivat împreună cu experții UDMR și a fost transmis către filialele PNL din țară. Până luni vom primi observațiile din teritoriu, apoi o vom depune în Parlament. Moțiunea are ca titlu «Marea păcăleală PDL-PSD» și vrem să arătăm că această coaliție devine o amenințare la viața românilor”, a afirmat Varujan Vosganian, într-o conferință de presă.
El a susținut că, în loc să fie un factor de diminuare a efectelor crizei, actualul guvern este un factor de sporire a crizei.
„Guvernul Boc a devenit el însuși un factor al crizei. În textul moțiunii reluăm chestiunea promisiunilor neonorate ale guvernului recidivist. După campania electorală de anul trecut, vedem cum promisiunile se schimbă precum relieful deșertului, unde dunele sunt purtate de vânt”, a afirmat Vosganian.
Vicepreședintele PNL a mai spus că actualul guvern se plânge că nu are bani, dar are la dispoziție mai multe fonduri decât guvernarea PNL.
„Cabinetul Boc a scăpat complet frâiele și a devenit un factor de agravare a crizei, un pericol pentru stabilitatea țării. Asistăm la eșecuri atât în privința politicilor bugetare, programului investițional, cât și a politicilor sociale. În ultimii zece ani, românii n-au dus-o mai rău ca acum, pentru că salariile și pensiile scad în termeni reali, iar micii întreprinzători își închid afacerile. Membrii cabinetului nu cunosc nici măcar cifrele propriului buget”, a mai spus Vosganian.
Vicepreședintele PNL a recunoscut că șansele de reușită ale moțiunii de cenzură sunt mici, el adăugând că acest demers ar putea arăta o solidarizare între PSD și PDL.
„Nu e corect ca Mircea Geoană să facă acest joc dublu, ci ar trebui să-și asume guvernarea. Avem un tandem prezidențial Băsescu-Geoană, iar liderul PSD ar trebuie să nu se mai ascundă atunci când vine plata și să spună că îl cheamă cineva la telefon”, a adăugat vicepreședintele PNL.
Potrivit Constituției, moțiunea de cenzură poate fi inițiată de cel puțin o pătrime din numărul total al deputaților și senatorilor și se comunică Guvernului la data depunerii. Moțiunea de cenzură se adoptă prin votul majorității deputaților și senatorilor. PNL și UDMR au împreună 124 de parlamentari.