Ungaria este „contrariată” de decizia României privind autorizația de survol în cazul lui Solyom



Ungaria este „contrariată” de hotărârea României în privința autorizației de survol pentru avionul președintelui ungar Laszlo Solyom, afirmă adjunctul ministrului ungar de Externe Marta Fekszi Horvath, considerând decizia „fără precedent”, relatează MTI. Laszlo Solyom intenționa să efectueze duminică o vizită în Transilvania, dar, potrivit Președinției ungare, și-a schimbat programul în urma deciziei autorităților române, urmând să sosească sâmbătă.
Președinția ungară susține că autoritățile aeronautice române au retras permisiunea de aterizare, în cursul zilei de duminică, a avionului lui Solyom la Târgu-Mureș.
Solyom intenționa să vină în Transilvania pentru a participa la ceremoniile oficiale organizate de ziua Ungariei, celebrată la 15 martie. Solyom va rosti un discurs și va reveni în Ungaria în aceeași zi, pentru a participa și la evenimentele oficiale de la Budapesta.
Adjunctul ministrului ungar de Externe, Marta Fekszi Horvath, a declarat că Ungaria este „contrariată” de decizia României. „Deocamdată suntem puțin contrariați de ce s-a întâmplat. Sperăm că este o neînțelegere”, a declarat oficialul ungar, subliniind că o astfel de decizie nu are precedent în ultimii ani.
În calitatea de state membre NATO și UE, Ungaria și România sunt parteneri strategici. Potrivit Ungariei, relațiile bilaterale sunt solide și stabile.
Politica de vecinătate a Guvernului ungar și a președintelui Solyom este conformă cu practicile europene, a subliniat Fekszi Horvath.
Președintele Autorității Aeronautice Civile din România a declarat vineri că a existat o cerere de survol de la MAE ungar pentru președintele Laszlo Solyom, dar pentru că era vorba despre o aeronavă militară, solicitarea a fost trimisă MApN, iar surse din Comitetul de organizare a vizitei anunță că acesta vine cu mașina. Întrebat dacă a fost retrasă permisiunea de aterizare a avionului prezidențial ungar, președintele Autorității Aeronautice Civile Române (AACR), Adrian Vasilache, a răspuns: „Exclus”. „A existat o cerere de survol de la Ministerul Afacerilor Externe din Ungaria, dar, fiind vorba despre o aeronavă cu înmatriculare militară, cererea a fost trimisă la Armată”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Adrian Vasilache.
Contactat de MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării Naționale (MApN), Costi Spânu, a precizat însă că instituția din care face parte nu are nicio informație pe această temă. El nu a oferit detalii.
Potrivit unor surse din Comitetul de organizare a vizitei, Laszlo Solyom va veni în România cu mașina.