La Todirești

Un fost primar și un referent cadastral, trimiși în judecată pentru falsuri și împroprietăriri ilegale



Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava a dispus trimiterea în judecată a fostului primar al comunei Todirești și a referentului cadastral al aceleiași primării, într-un dosar privind falsuri și abuzuri în scopul unor împroprietăriri ilegale. Gheorghe Rudnic, primar al comunei Todirești timp de două mandate, în perioada 2000-2008, apoi consilier local încă un mandat, este acuzat de comiterea infracțiunilor de „fals în declarații”, „instigare la fals în înscrisuri sub semnătură privată” și „uz de fals”, în timp ce referentul agricol Gheorghe Șveduneac va da socoteală pentru infracțiunile de „fals intelectual”, „fals în înscrisuri sub semnătură privată”, și „abuz în serviciu contra intereselor persoanei”.
Faptele imputate celor doi sunt tocmai din 2009. Gheorghe Rudnic este acuzat că a contrafăcut semnăturile membrilor Comisiei locale Todirești de pe un proces verbal de stabilire a vecinătăților, în baza căruia a obținut dreptul de proprietate asupra unei parcele în litigiu și un titlu de proprietate.
Rudnic este acuzat că, în data de 20 februarie 2009, a declarat în fals în fața secretarului comunei Todirești faptul că este proprietarul unei parcele de teren pe care o revendică, în suprafață de 1632 mp, situată pe raza satului Todirești. Declarația a fost dată în scopul producerii de efecte juridice la Comisia comunală de fond funciar a comunei Todirești.
„Același inculpat l-a instigat pe inculpatul Șveduneac Gheorghe să întocmească în fals mai multe înscrisuri prin care să se ateste că este proprietar al unei parcele în suprafață de 0,16 ha, în locul numit «Vatră Sat», teren agricol pe care inculpatul Rudnic Gheorghe l-ar fi avut în proprietate până la colectivizare”, au explicat procurorii. Fostul primar ar fi folosit ulterior documentele la Comisia Județeană de fond funciar Suceava și la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Suceava, obținând în baza lor dreptul de proprietate asupra parcelei în litigiu. În ceea ce-l privește pe referentul cadastral al Primăriei Todirești, Gheorghe Șveduneac, în sarcina acestuia s-a reținut că a întocmit în fals înscrisuri, inclusiv prin contrafacerea semnăturilor membrilor comisiei locale de fond funciar Todirești, în favoarea fostului primar.
„În îndeplinirea atribuțiilor de serviciu, la data de 22.01.2009, inculpatul a întocmit în mod defectuos procesul verbal de stabilire a vecinătăților pentru o parcelă în litigiu, în sensul în care l-a încredințat inculpatului Rudnic Gheorghe, care urma să se deplaseze la membrii comisiei pentru a fi semnat, dându-i acestuia posibilitatea de a contraface semnăturile membrilor comisiei”, au explicat procurorii.
Dosarul se va judeca, în prima sa fază, la Judecătoria Suceava.
Până la o decizie definitivă a instanței, cei doi se bucură de prezumția de nevinovăție.



Recomandări