Performanță

Un elev de la Colegiul Militar „Ștefan cel Mare” a obținut o mențiune și medalie de argint la Olimpiada Națională de Matematică



Nicolai Găitan
Nicolai Găitan

Un elev de la Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc a obținut o mențiune și medalie de argint la Olimpiada Națională de Matematică.
Este vorba de elevul Nicolai Găitan, din clasa a XII-a, care a câștigat o mențiune MEN și o medalie de argint din partea Societății de Științe Matematice din România (SSMR) la faza națională a Olimpiadei de Matematică, competiție care s-a desfășurat în perioada 15-20 aprilie 2022, la Piatra Neamț.
Sub îndrumarea profesorului Vladimir Cerbu, cu vocație de adevărat dascăl, ce an de an i-a fost alături și l-a ajutat să evidențieze rolul esențial al matematicii în viață, Nicolai a înțeles că „cea mai înaltă formă a gândirii pure există în matematică” (Platon).
„Felicitări, Nicolai! Felicitări domnule profesor Vladimir Cerbu!
Pregătirea pentru olimpiadă înseamnă perseverență, răbdare și responsabilitate. Privind cu admirație evoluția lui Nicolai în decursul celor patru ani de liceu, acest rezultat confirmă și completează palmaresul impresionant al acestuia, finalizând cu un sentiment de împlinire, edificare și bucurie a reușitei”, transmite conducerea Colegiului Național Militar „Ștefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc.



Recomandări

Două proiecte premiate, două medalii și o calificare la Londra pentru elevi ai Colegiului „Petru Rareș”

Două proiecte premiate, două medalii și o calificare la Londra pentru elevi ai Colegiului „Petru Rareș”
Două proiecte premiate, două medalii și o calificare la Londra pentru elevi ai Colegiului „Petru Rareș”

Bilanț deosebit pentru elevii de la „Hurmuzachi” la competițiile de limba și literatura română

Bilanț deosebit pentru elevii de la „Hurmuzachi” la competițiile de limba și literatura română
Bilanț deosebit pentru elevii de la „Hurmuzachi” la competițiile de limba și literatura română