Pământul de pe șase străzi din municipiul Suceava urmează să fie înlocuit cu covor asfaltic, imediat ce se va debloca accesarea de fonduri europene pe Programul Operațional Regional.
„Deși am depus eforturi mari în Suceava, mai sunt aspecte care lasă de dorit pe partea de infrastructură rutieră. Mai sunt străzi de pământ în Suceava, este o realitate. Și eu, ca primar, mi-aș dori ca această realitate să dispară, dar nu e după cum vrea primarul, ci după posibilitățile financiare”, a spus șeful municipalității sucevene, Ion Lungu.
Acesta a întocmit o listă cu șase străzi de pământ, prinse în strategia de modernizare care va fi pusă în aplicare de îndată ce se obțin fondurile necesare.
Străzile de pământ care sunt prinse în strategia de modernizare: Dobrilă Eugen și Lev Tolstoi, din Burdujeni Sat, Constantin Moraru, Micșunelelor, Stadionului și 28 noiembrie, din Ițcani.
„La aceste străzi s-a făcut licitație, se lucrează la expertiza tehnică de modernizare și pregătim proiectele pentru atragerea de fonduri europene. Dacă am putea face ca și data trecută, când am obținut fonduri pentru asfaltarea a trei străzi din Ițcani și trei din Burdujeni Sat, ar fi foarte bine”, a explicat edilul sucevean.
Lista a fost întocmită în baza solicitărilor venite din partea sucevenilor care locuiesc pe străzile respective și care cer să beneficieze de condiții mai bune de trai.
„Vin oamenii nemulțumiți, au dreptate, suntem un oraș mare și avem încă străzi de pământ. Nu am spus niciodată că voi face un oraș la cheie, dorințele noastre trebuie legate întotdeauna și de posibilitățile financiare. Toată nădejdea mea se îndreaptă către fondurile europene, așteptăm să se lanseze aceste ghiduri, să vedem despre ce este vorba, să ne facem strategia și să ne pregătim să accesăm cât mai multe fonduri”, a adăugat primarul Sucevei. Conform acestuia, doar 2-3% din străzile Sucevei sunt încă străzi de pământ.
Finanțare necesară
Străzi de pământ din Suceava, propuse spre asfaltare pe fonduri europene






