Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava



Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava
Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava

Mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava au participat, în perioada 9-13 mai 2022, în Grecia (insula Chios), la ultima mobilitate din cadrul proiectului internațional Erasmus + „Friend me, don’t bully me!”.
Acest proiect este rezultatul inițiativei școlilor din Slovenia, Turcia, Grecia, Italia și România și are menirea de a asigura accesul tuturor elevilor la o educație de calitate prin combaterea fenomenului de părăsire timpurie a școlii, prin reducerea absenteismului și includerea organizției în circuitul european al educației, prevenirea bullyingului și schimbul de bune practici.
Elevii suceveni Nechita Andreea, Ciubotaru Teodora, Rusu Petru Sorin, Coca Ioan Dănuț (clasa a XI-a), alături de profesoarele Arotăriței Monica Petruța, Iftimiu Adriana Teodora și Mitu Daniela, au luat parte la activități menite să atragă atenția asupra fenomenului de bullying în spațiul virtual (cyberbullying), la activități culturale: vizite în localitățile Pirgy, Mesta, obiective turistice ce se află sub patrimonial UNESCO, și o întâlnire cu primarul orașului Chios. Pe parcursul mobilității, elevii din cele cinci țări au colaborat și participat activ la seminarii de formare despre prevenirea bullyingului și a siguranței în mediul online.
„Rolul acestui proiect Erasmus este de a oferi o șansă în plus la o educație adecvată tuturor participanților și de a atrage atenția asupra comportamentul de agresiune, care prin natura sa subminează și diluează calitatea educației, având efecte pe termen scurt și lung asupra fizicului și bunăstării mentale a elevilor, asupra angajamentului lor față de școala, asupra încrederii în sine și asupra capacității de a urmări ambiții și interese. În cele cinci mobilități ale proiectului au fost implicați peste 35 elevi de nivel liceal și 15 profesori de la învățamântul primar și liceal. Proiectul Friend me, don’t bully me! se va derula până pe 31 august 2022”, a transmis echipa de proiect, formată din prof. Monica Petruța Arotăriței, director prof. Alexandra Bejinaru, psiholog școlar Nicoleta Popescu, ec. Isabela Dârțu, inginer sistem Mugur Bordeianu.


Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava
Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava
Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava
Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava
Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava
Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava
Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava
Schimb de experiență în Grecia, pentru prevenirea bullyingului, la care au participat mai mulți elevi și profesori de la Colegiul de Artă Suceava


Recomandări

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

O nouă experiență de formare inițială la nivel European pentru elevii Colegiului National „Nicu Gane”, Fălticeni

O nouă experiență de formare inițială la nivel European pentru elevii Colegiului National „Nicu Gane”, Fălticeni
O nouă experiență de formare inițială la nivel European pentru elevii Colegiului National „Nicu Gane”, Fălticeni

Turcia – destinația celei de a doua întâlniri de proiect pentru elevi și profesori ai Colegiului „Vasile Lovinescu”, Fălticeni

Turcia – destinația celei de a doua întâlniri de proiect pentru elevi și profesori ai Colegiului „Vasile Lovinescu”, Fălticeni
Turcia – destinația celei de a doua întâlniri de proiect pentru elevi și profesori ai Colegiului „Vasile Lovinescu”, Fălticeni

Experiență europeană de învățare la Colegiul Național „Mihai Eminescu”: profesorii descoperă noi perspective educaționale prin job-shadowing

Experiență europeană de învățare la Colegiul Național „Mihai Eminescu”: profesorii descoperă noi perspective educaționale prin job-shadowing
Experiență europeană de învățare la Colegiul Național „Mihai Eminescu”: profesorii descoperă noi perspective educaționale prin job-shadowing

Olimpiada Națională de Limba Germană, în plină desfășurare la Suceava. Participă circa 250 de elevi și profesori

Olimpiada Națională de Limba Germană, în plină desfășurare la Suceava. Foto Oana Sabrina Onofrei
Olimpiada Națională de Limba Germană, în plină desfășurare la Suceava. Foto Oana Sabrina Onofrei