Prefectul de Covasna către Ponta: Nu cred că românii din județ ar putea să îmi reproșeze ceva



Prefectul de Covasna, Gyorgy Ervin, spune, referitor la afirmațiile președintelui PSD, Victor Ponta, potrivit cărora prefecții din Covasna și Harghita nu aplică legile acestei țări și nu urmăresc aplicarea legilor, că nu crede că românii din județ ar putea să îi reproșeze ceva.
Prefectul de Covasna, Gyorgy Ervin, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că declarația liderului PSD, Victor Ponta, în ceea ce privește activitatea prefecților din Covasna și Harghita face parte din lupta politică pentru postul de prefect.
„Ei sunt politicieni, se luptă pentru postul de prefect, ceea ce este și normal undeva, fiind unul dintre posturile importante dintr-un județ. În rest, să vină și să ne controleze, dacă într-adevăr așa este cum spune domnia sa. Eu nu am cunoștințe de astfel de cazuri, nici de discriminări, la care se referă domnul Ponta. M-aș mira să existe astfel de cazuri, mai ales că nu cred că românii din județul Covasna ar putea să-mi reproșeze ceva. Mă consider un om echilibrat și încerc să îmi fac treaba în așa fel încât să păstrez normalitatea în județ”, a spus Gyorgy Ervin.
El a afirmat că un prefect, în special în județe precum Covasna și Harghita, este tot timpul „între ciocan și nicovală”.
„Orice hotărâre luăm, una dintre părți, ori cea maghiară, ori cea română, va fi nemulțumită, dar asta este situația în aceste două județe. (…) Consider că ne facem treaba echilibrat, echidistant, întocmai în spiritul legii, se poate întâmpla să și greșim, dar acest lucru se constată de către organele de control abilitate și nu la conferințe de presă”, a spus Gyorgy Ervin.
Liderul PSD, Victor Ponta, îi cere premierului Mihai Răzvan Ungureanu să sancționeze prefecții din județele Buzău, Vrancea și Constanța, care, „pe criterii politice”, au lăsat zeci de mii de oameni într-o situație „inacceptabilă”, dar să analizeze și activitatea prefecților din Covasna și Harghita.
Victor Ponta a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă la Sfântu Gheorghe, că îi va adresa primului-ministru Mihai Răzvan Ungureanu o scrisoare deschisă, prin care îi va cere să analizeze „imediat” și să ia măsuri, așa cum a promis la învestirea Guvernului său, privind respectarea legii de către reprezentanții Executivului în teritoriu.
Victor Ponta a subliniat că vrea să împartă problemele în două categorii.
„În primul rând, prefecții din Vrancea, Buzău și Constanța, care, în aceste zile de gravă situație meteorologică, au acționat pe un criteriu politic și i-au sabotat pe președinții de consilii județene și, în loc să ia măsuri pentru salvarea oamenilor, au făcut politică de partid”, a spus liderul PSD.
A doua categorie se referă la prefecții din Covasna și Harghita, care, potrivit lui Ponta, nu aplică legile acestei țări și ca reprezentanți ai Guvernului în teritoriu nu urmăresc aplicarea legilor.
„O să primesc de la colegii mei de aici materialele pe care le trimit domnului Ungureanu, referitoare la noua Lege a educației, care nu se aplică în Covasna și Harghita în ceea ce privește finanțarea copiilor români. Mă refer la examenele de la Agenția Națională a Funcționarilor Publici, care impun condiții nelegale, și mă refer la aplicarea în Harghita și Covasna a deciziilor Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, întâmplător condus tot de către un maghiar, pe care eu îl respect, ca persoană”, a afirmat președintele PSD.