Distincție

Medicii suceveni Monica Terteliu și Alina Nistor au fost decorați de președintele României



Medicul-șef al secției Boli Infecțioase din Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, dr. Monica Terteliu
Medicul-șef al secției Boli Infecțioase din Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, dr. Monica Terteliu

Medicii suceveni Monica Terteliu și Alina Maria Nistor au fost decorați de președintele României, Klaus Iohannis, cu prilejul Zilei Naționale a României. Cei doi doctori ai Spitalului Județean „Sf. Ioan cel Nou” Suceava au fost decorați cu Ordinul Meritul Sanitar în grad de Cavaler. În decretul semnat de președintele Klaus Iohannis se precizează că aceste distincții au fost acordate „în semn de apreciere pentru profesionalismul, dăruirea, curajul și solidaritatea manifestate în contextul măsurilor de combatere a pandemiei de Covid-19”. În total, președinte României a decorat 28 de medici din România.
Dr. Monica Terteliu este șefa secției de Boli Infecțioase a Spitalului Județean Suceava, ea fiind primul medic al acestei unități spitalicești care s-a vaccinat împotriva noului coronavirus. Anul trecut, dr. Monica Terteliu s-a infectat de două ori cu Covid-19.
Dr. Alina Maria Nistor este medic specialist în cadrul secției de Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean Suceava.
În cadrul ceremoniei de decorare a acestor medici care a avut loc pe 1 Decembrie la Palatul Cotroceni, președintele României Klaus Iohannis le-a transmis acestora că „doar vocația și înzestrările dumneavoastră extraordinare, native sau cultivate, pot explica faptul că, în ciuda riscurilor, a oboselii și a condițiilor extrem de grele, nu v-ați pierdut optimismul că puteți învinge boala și nu ați ezitat în misiunea dumneavoastră fundamentală, aceea de a proteja sănătatea semenilor. Prin dragostea pentru viață și pentru oameni, v-ați avântat mereu în prima linie a luptei împotriva pandemiei”. Klaus Iohannis a arătat că echipele de îngrijire critică din care fac parte acești medici s-au aflat alături de români în fiecare zi, luptând pentru salvarea celor în suferință. „Este un efort susținut într-un mediu de lucru dificil, pe care doar oamenii curajoși și devotați pot să-l facă și, de aceea, vă sunt profund recunoscători”, a mai spus președintele României.



Recomandări

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026

Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026
Neurochirurgia, între rădăcini și viitor. Dr. Iustinian Ioachim Simion, la o întâlnire emoționantă cu fălticenenii, la debutul Zilelor Culturii Fălticenene 2026

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

Drepturi financiare mari, câștigate în instanță de medicii de liberă practică, contra Statului Român: ”Cer public demisia directorului ANSVSA”

Drepturi financiare mari, câștigate în instanță de medicii de liberă practică, contra Statului Român: ”Cer public demisia directorului ANSVSA”
Drepturi financiare mari, câștigate în instanță de medicii de liberă practică, contra Statului Român: ”Cer public demisia directorului ANSVSA”