Deficitul cererii interne a generat în mare parte reducerea PIB, dar pe viitor este nevoie de un comportament mai economic și prevăzător, deoarece „shoppingul excesiv” nu îmbunătățește nivelul de trai în mod durabil, potrivit prim-viceguvernatorului BNR, Florin Georgescu.
„Bunăstarea nu se creează prin îndatorare excesivă. Un comportament mai economic și prevăzător face mai selectiv consumul. (…) Shoppingul pătimaș nu îmbunătățește nivelul de trai în mod durabil”, a spus Georgescu, făcând referire la țările din Europa Centrală și de Est, printre care și România.
El a arătat că așteptările „exuberante” pentru creșterea veniturilor disponibile într-un ritm mult superior creșterii productivității muncii reduce competitivitatea economică și șansele de recuperare a decalajelor.
„Trebuie să ne grăbim încet și să creștem durabil din punct de vedere economic”, a menționat oficialul BNR.
El a precizat că modelul de creștere economică din țările Europei Centrale și de Est a fost indus de integrarea în spațiile europene, în care fondurile externe au jucat un rol principal, însă dependența de aceste fonduri poate deveni riscantă pe viitor.
„Modelul optim de creștere nu este condiționat în totalitate de fluxuri generoase de bani, ci de o regândire reușită a modelului antreprenorial, susținută de un model complex de politici anticilice care să corecteze excesele din perioadele de boom și care să sprijine economia reală în perioada de declin”, a mai spus Georgescu.