Președintele executiv al Asociației Municipiilor din România (AMR), Gheorghe Falcă, a declarat, joi, într-o conferință de presă, că în decurs de trei-cinci ani „majoritatea de două treimi care a mai rămas pe anumite componente din votul consilierilor (locali – n.r.) va dispărea” din legislație.
Președintele executiv al Asociației Municipiilor din România (AMR), Gheorghe Falcă, a afirmat, la Târgu Mureș, unde are loc ședința asociației, că AMR susține proiectele de modificare a Legii administrației publice locale 215/2001 și în ceea ce privește alegerea primarilor dintr-un singur tur, trimise la Parlament, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Primarul Aradului a apreciat că se impunea restrângerea domeniilor în care adoptarea unor proiecte în consiliile locale necesita votul unei majorități de două treimi.
„Cred că orice primar dorea să conducă ședințele de consiliu și e de acord că într-un consiliu e dificil să treci toate proiectele legate de patrimoniu cu două treimi, era dificil de interpretat ce înseamnă patrimoniu. Cineva interpretează că atunci când se pun plăcuțele pe străzi, pe domeniul public, trebuie două treimi. Și atunci, Ministerul Administrației și Internelor și juriștii de la Ministerul Justiției au definit clar ce părți vor fi votate cu două treimi în consiliul local și ce părți rămân cu majoritate simplă. Tot ce e introdus acolo este agreat. Suntem pe un parcurs de etapă, am mai câștigat încă un pas în plus în administrație”, a spus Falcă.
El a adăugat că, în mod evident, primarii sunt mult mai dornici de „legiferări din ce în ce mai mari spre descentralizare”, însă restrângerea domeniilor unde se adoptă proiecte cu votul unei majorități de două treimi este un pas înainte.
„Este un pas înainte. Așa cum știți, în Europa nu există decât două țări care mai au votul cu două treimi, la o parte din patrimoniu. Sunt sigur că peste cinci ani, poate trei ani, și această majoritate de două treimi care a mai rămas pe anumite componente din votul consilierilor va dispărea. Nu putem spune că nu suntem bucuroși de pasul pe care l-am făcut. Mai mult, în același cadru de alegeri în administrația locală, am solicitat și noi ca, așa cum președinții de consilii județene sunt aleși din primul tur, și primarii să fie aleși din primul tur”, a menționat el.
Potrivit lui Falcă, primarii reuniți în AMR mai susțin prevederile legate de gestionarea problemei câinilor vagabonzi de către autoritățile locale, dar și modificarea unei ordonanțe a Guvernului din 2008, legată de amenajarea teritoriului și urbanism. Aceasta a fost emisă special pentru Parcul Bordei, dar a avut ca efect blocarea a peste 1.400 de Planuri Urbanistice Zonale, în valoare de peste 500 de milioane de euro, la nivelul întregii țări, a arătat Falcă.
Ședința Adunării Generale a Asociației Municipiilor din România (AMR) se desfășoară, joi, la Târgu Mureș, la aceasta participând și ministrul Administrației și Internelor, Traian Igaș, cel al Comunicațiilor, Valerian Vreme.