Comercianții ambulanți au mai făcut o victimă



Seria sucevenilor păgubiți de comercianți ambulanți care umblă din casă în casă cu tot felul de oferte tentante și într-un moment de neatenție al proprietarilor le fură bani ori bunuri de valoare din locuințe a continuat zilele trecute cu un nou episod.
Miercuri, în jurul orei 13.20, la poarta Lenuței C., în vârstă de 69 de ani, din comuna Udești, s-au oprit doi bărbați care au coborât dintr-un autoturism. Cei doi i-au oferit bătrânei pături și pilote la un preț foarte bun, iar când femeia s-a dus în casă după bani, unul dintre comercianți a intrat după ea și, profitând de neatenția păgubitei, i-a sustras o carte în care se afla o bancnotă de 500 de lei. La scurt timp, cei doi comercianți au dispărut din zonă. Bătrâna și-a dat seama că a fost victima unui furt și a sunat la poliție.
„În cauză au fost dispuse imediat măsuri de căutare în zonă, însă autorii nu au fost identificați”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, precizându-se că a fost întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat de către autori necunoscuți.