Boc: Cei care cred în legi speciale nu au ce căuta în Guvern și trebuie să demisioneze



Premierul Emil Boc a declarat, marți, la Ministerul Muncii, unde se discută legea privind salarizarea unitară a bugetarilor, că cei care cred în legi speciale nu au ce căuta în Guvern, iar secretarii de stat care au astfel de puncte de vedere, să uite de ele sau să iasă cu demisia din sală.
Șeful Executivului le-a spus celor prezenți la întâlnirea de la Ministerul Muncii că va fi scurt și direct, că a venit să comunice răspicat și clar că Guvernul are determinarea politică să realizeze legea de salarizare unitară, adică să existe o singură lege pentru toate persoanele plătite de la bugetul de stat.
„Vreau să elimin orice îndoială că în Guvern ar exista un joc dublu. Nu există niciun dezacord cu privire la faptul că avem nevoie de o lege unică. Cei care cred în legi speciale nu au ce căuta în Guvernul României. Secretarii de stat care au astfel de puncte de vedere, să uite de ele sau să iasă cu demisiile din sală. Vrem o lege europeană”, a mai spus premierul.
Boc a adăugat că în cursul zilei de luni s-a întâlnit, împreună cu ministrul Muncii, cu reprezentanții guvernelor francez și spaniol, care le-au spus că această problemă a legii unice de salarizare este rezolvată de ani de zile la ei.
„Ceea ce Uniunea Europeană a făcut de ani de zile e timpul să facem și noi”, le-a mai spus premierul reprezentanților sindicatelor și ministerelor.
Emil Boc a mai amintit că termenul fixat pentru finalizarea proiectului de lege a salarizării unitare a bugetarilor este 30 iunie și deși este un proces amplu, cei care lucrează la acest proiect trebuie să plece de la premisa că legea se face și nu să caute soluții cum să nu se facă.
Premierul a mai spus că acest proiect nu va fi ușor de realizat și a făcut apel la disponibilitatea dialogului.
„Apelul meu este la discuții, dar nu discuți de dragul discuției astfel încât să depășim termenul stabilit. Fructul colaborării e mai bun decât o decizie luată în interiorul Cabinetului”, a mai spus Boc.
De asemenea, el a promis atât sindicaliștilor, cât și reprezentanților de la ministere că va participa la discuțiile pentru elaborarea acestei legi de fiecare dată când i se va solicita un punct de vedere.
Ministrul Muncii, Marian Sârbu, i-a explicat premierului, înaintea începerii discuțiilor, că grupul de lucru extrem de lărgit s-a întâlnit deja de câteva ori, după fiecare întâlnire fiind încheiate procese verbale, iar principalul obiectiv în acest moment este stabilirea echivalențelor între domeniile specifice de activitate.