Președintele Traian Băsescu a declarat, vineri, că România aduce omagiu Papei Ioan Paul al II-lea, ca unui mare prieten care i-a înțeles suferințele și i-a dat speranță. Șeful statului a participat la aniversarea a 10 ani de la vizita Papei Ioan Paul al II-lea în România, eveniment care a avut loc la Patriarhie.
Băsescu a spus că vizita Papei Ioan Paul al II-lea la București, care a avut loc pe 7,8 și 9 mai 1999, a reprezentat, printre altele, și semnul unei confirmări a vocației europene a României.
„România aduce omagiu Papei Ioan Paul al II-lea ca la un mare prieten care i-a înțeles suferințele și i-a dat speranță”, a spus Traian Băsescu.
El a mulțumit Patriarhului Daniel și reprezentanților Bisericii Ortodoxe Române pentru evenimentul care a prilejuit evocarea vizitei pe care Suveranul Pontif a făcut-o în România în urmă cu un deceniu.
Șeful statului a menționat că dorește să-i transmită actualului Suveran Pontif mesajul legat de bucuria pe care o prilejuiește amintirea vizitei Papei Ioan Paul al II-lea la București.
Președintele a primit de la Patriarhul Daniel o medalie aniversară legată de vizita Papei Ioan Paul al II-lea.
La evenimentul de la Patriarhie au fost prezenți președintele Senatului Mircea Geoană, ministrul Culturii Toader Paleologu, Adrian Năstase, Petre Roman și Ioan Oltean.
Mircea Geoană a fost prezent la eveniment până la momentul când șeful statului și-a început discursul.