Autocar condus de un sucevean, răsturnat din cauza vitezei



Autocar condus de un sucevean, răsturnat din cauza vitezei
Autocar condus de un sucevean, răsturnat din cauza vitezei

Un autocar care venea din Italia și se îndrepta spre Hârlău, s-a răsturnat sâmbătă pe drumul european E 58, în județul Botoșani, la intrarea în Copălău, după ce șoferul a pierdut controlul volanului. Accidentul a avut loc în jurul orei 20, într-o curbă la dreapta, unde în urmă cu o săptămână s-a răsturnat și un TIR. Mai multe echipaje de la Ambulanță, SMURD, Poliție și pompieri au fost mobilizate la fața locului pentru a-i prelua pe răniți și, din fericire, atât șoferul cât și cei trei pasageri care mai rămăseseră în autocar au scăpat cu viață. „S-a intervenit pentru descarcerarea șoferului autocarului, care a fost preluat de echipajul Serviciului Județean de Ambulanță. Totodată, s-a acționat pentru prevenirea izbucnirii unui incendiu”, a declarat Dorina Lupu, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani.
În urma accidentului, șoferul, Ioan C. de 45 de ani, din Suceava, dar și fiul său în vârstă de 14 ani, care îl însoțea, s-au ales cu mai multiple traumatisme și au fost transportați la Spitalul Județean Botoșani, unde au rămas internați. Ceilalți doi călători au scăpat cu câteva contuzii, dar au fost transportați și ei la spital pentru investigații de specialitate, ulterior ei părăsind unitatea medicală.
„Veneam din Italia și 3.000 de kilometri nu am avut probleme, iar acum, când mai aveam 20 de kilometri până acasă, ne-am răsturnat. Am simțit cum ne lăsăm pe o parte și am ajuns în șanț. Am văzut moartea cu ochii”, a povestit unul dintre pasageri.
Ancheta făcută de polițiști a demonstrat că șoferul tocmai făcuse schimbul și că acesta urma să ducă ultimii doi călători la Hârlău. „Probabil, accidentul s-a produs pe fondul vitezei neadaptate la un carosabil umed însă cauzele exacte urmează să fie stabilite după finalizarea cercetărilor”, a precizat comisarul șef Ovidiu Pintilie, ofițer în cadrul Serviciului Poliției Rutiere Botoșani.
Sebastian GHEORGHIU
sgheorghiu@monitorulbt.ro