Guvernul a decis, miercuri, ca ANI să analizeze prioritar sesizările ministerelor în cazul conflictelor de interese privind fonduri europene, după ce președintele Traian Băsescu a fost atenționat de oficialii CE că România poate pierde fonduri UE deoarece nu verifică astfel de suspiciuni.
Avertismentul a fost transmis președintelui Traian Băsescu și ministrului Afacerilor Europene, Leonard Orban, la reuniunea Consiliului European, oficialii UE reclamând faptul că autoritățile române nu verifică în mod obligatoriu și suspiciunile privind conflictele de interese la atribuirea proiectelor finanțate din fonduri structurale și atenționând că, în lipsa acestor verificări, România poate pierde din finanțarea Uniunii, au declarat agenției MEDIAFAX surse oficiale.
„Președintele și ministrul au fost atenționați de înalți funcționari ai Comisiei Europene asupra faptului că autoritățile române nu se asigură de lipsa conflictelor de interese în cadrul proiectelor cu fonduri europene. În lipsa unor astfel de verificări, Comisia poate declara drept neeligibile cererile de rambursare, iar România poate pierde din fondurile alocate”, au arătat sursele citate.
Potrivit acestora, ulterior, la întâlnirea convocată luni la Palatul Cotroceni, președintele Băsescu a reproșat miniștrilor „pe un ton extrem de ridicat” faptul că aceștia nu se implică în verificarea proiectelor europene, astfel încât să nu fie implicate firme sau apropiați ai autorităților beneficiare.
Șeful statului a reclamat totodată și faptul că banii europeni nu sunt folosiți pentru investiții majore de infrastructură, care să aibă un efect economic semnificativ, inclusiv pe piața muncii.
Sursele citate precizează că, în urma discuțiilor, Guvernul a decis, în ședința de miercuri, ca toate ministerele și autoritățile publice cu atribuții în domeniu să semneze protocoale de colaborare cu Agenția Națională de Integritate (ANI), în baza cărora instituția să verifice în mod prioritar sesizările privind conflictele de interese în proiectele cu finanțare comunitară.
„Unele ministere și autorități au încheiat astfel de protocoale, dar cele care nu au convenit acorduri de colaborare vor urgenta încheierea lor. ANI va verifica astfel cu celeritate sesizările venite din partea ministerelor și altor autorități, dar va ține cont și de sesizările apărute în presă, în ceea ce privește proiectele cu finanțare europeană”, au mai afirmat sursele citate.
În urmă cu două săptămâni, ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban, a declarat, la conferința „MEDIAFAX Talks about European Funds”, că până la sfâșitul lunii noiembrie va fi elaborat un cod de conduită privind situațiile de incompatibilitate și conflict de interese a persoanelor care lucrează cu fonduri UE.
Un caz în care au fost formulate acuzații de conflict de interese a condus la demisia ministrului Muncii Ioan Botiș, după accesarea a jumătate de milion de euro din fonduri europene de către Asociația „Parteneriat Euroactiv”, o organizație neguvernamentală la care soția ministrului era angajată.