Anchetă epidemiologică în Prahova, după ce trei persoane au ajuns la spital cu botulism



Direcția de Sănătate Publică și Direcția Sanitar Veterinară Prahova au demarat o anchetă după ce trei persoane din Câmpina au ajuns la spital, cu botulism, una dintre ele fiind în stare gravă, transmite corespondentul MEDIAFAX.Potrivit conducerii Spitalului Județean de Urgență Ploiești, o femeie în vârstă de 40 de ani este internată în Secția de Terapie Intensivă, iar alte două, dintre care un minor de 17 ani, sunt internate la Secția de Boli Infecțioase.“Femeia din secția de Terapie Intensivă este în stare mai gravă. A fost și intubată, cum nu mai e. Are o evoluție bună, dar are și alte afecțiuni. Pentru toți trei am comandat ser antibotulimic pe care l-am și administrat în urgență”, a declarat dr Florin Pușcariu, director medical al Spitalului Județean de Urgență Ploiești.



Recomandări

Un șofer de 84 de ani este autorul accidentului în care două tinere au fost lovite pe o trecere de pietoni din Suceava

Tinere spulberate de un autoturism pe o trecere de pietoni de pe bulevardul George Enescu din Suceava
Tinere spulberate de un autoturism pe o trecere de pietoni de pe bulevardul George Enescu din Suceava