Amendă de 20.000 de lei aplicată de Garda de Mediu unui centru de dezmembrări auto



Un centru de dezmembrări auto a fost călcat zilele trecute de comisarii Gărzii de Mediu Suceava
Un centru de dezmembrări auto a fost călcat zilele trecute de comisarii Gărzii de Mediu Suceava

Un centru de dezmembrări auto a fost călcat zilele trecute de comisarii Gărzii de Mediu Suceava. Aceștia au constatat că operatorul care activează în Rădăuți funcționa fără a deține autorizație de mediu.
Acțiunea de control a avut loc în urma unei petiții transmise la Garda de Mediu Suceava, iar aspectele sesizate s-au confirmat. În consecință, administratorul firmei de dezmembrări auto a primit o amendă de 20.000 de lei. În plus, s-a stabilit ca măsură complementară sistarea activității până la obținerea actelor de reglementare pe linie de protecția mediului.



Recomandări

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu
Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Garda de Mediu Suceava îi avertizează pe cei ce construiesc despre riscurile nerespectării legislației de mediu

Garda de Mediu Suceava avertizează pe cei ce construiesc de riscurile nerespectării legislației de mediu
Garda de Mediu Suceava avertizează pe cei ce construiesc de riscurile nerespectării legislației de mediu

Amenzi de 100.000 de lei și activitate sistată la o balastieră care avea autorizări expirate și exploata în afara perimetrului autorizat

Amenzi de 100.000 de lei și activitate sistată la o balastieră care avea autorizări expirate și exploata în afara perimetrului autorizat
Amenzi de 100.000 de lei și activitate sistată la o balastieră care avea autorizări expirate și exploata în afara perimetrului autorizat