Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5614 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

România a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei Davis

Duminică, 8 Martie 2009 (16:11:20)
Echipa României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei Davis, în urma rezultatelor înregistrate în primele patru meciuri ale întâlnirii de la Sibiu cu Rusia, scor general 1-3, transmite trimisul MEDIAFAX.

Victor Hănescu a fost învins, duminică, în al patrulea meci, cu scorul de 4-6, 5-7, 6-3, 6-4, 6-2, de Dmitri Tursunov.

Hănescu ar fi trebuit iniţial să îl întâlnească în această partidă pe Marat Safin. Adversarul său a devenit Tursunov deoarece Safin a evoluat atât vineri cât şi sâmbătă la Sibiu.

La partida disputată în Sala Transilvania din Sibiu au asistat aproximativ 2.000 de spectatori, între care s-au numărat şi Ion Ţiriac, Sever Mureşan, Dumitru Hărădău, Ilie Năstase, Aurel Muntean, George Cosac, Ruxandra Dragomir, Viorel Hizo.

Înainte de începerea meciului, Marius Copil, Gabriel Trifu şi Horia Tecău le-au oferit flori femeilor prezente în sală.

Tot duminică, în ultimul meci din cadrul întâlnirii România - Rusia, Victor Crivoi îl va întâlni pe Mihail Iujnâi.

Sportivii ruşi i-au învins pe români în meciurile de simplu de vineri. După ce Marat Safin l-a învins, în primul meci, pe Victor Crivoi, scor 7-6 (5), 6-4, 6-4, Mihail Iujnâi s-a impus în faţa lui Victor Hănescu, cu scorul de 6-4, 6-2, 6-4.

Sâmbătă, perechea Marius Copil/Horia Tecău a învins, cu scorul de 4-6, 6-7 (2/7), 7-6 (7/4), 7-6 (7/5), 6-4, cuplul Marat Safin/Dmitri Tursunov.

Rusia va întâlni în sferturile de finală ale Cupei Davis câştigătoarea întâlnirii Suedia-Israel.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului România a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei Davis.
 Vizualizări articol: 794 |